İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diyet

Bağırsak florasını doğal olarak iyileştirmek için 6 perhiz ipucu

Bağırsak florasını doğal olarak iyileştirmek için 6 perhiz ipucu
0

Bağırsak florasını doğal olarak iyileştirmek için 6 perhiz ipucu

Sağlıklı bir bağırsak, bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp hastalıklarını önler, sinir sistemi ve sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Kanser ve diğer otoimmün hastalıkların gelişme şansını azaltır. Üstelik, serotoninin (mutluluk hormonu olarak bilinir) yüzde 70’inin bağırsakta yer aldığını spesifize etmek gerekir. Yani, bağırsaklarınız bununla beraber ruh halinizi, anksiyetenizi, depresyonunuzu ve davranışınızı da etkiler.

Bağırsakta sindirim, kilo yönetimi ve bağışıklık fonksiyonunda fazla manâlı bir rol oynayan trilyonlarca mikroorganizma (mantar, virüs ve bakteri) bulunur. Yedikleriniz sadece sizin için yok, aynı zamanda bağırsağınızda yaşayan trilyonlarca bakteri için de besindir. Astım, otizm, irritabl bağırsak sendromu, karaciğer hastalığı, şeker hastalığı, Parkinson, kolik ve öteki bir takım alerji vakalarını azaltabilirler.

Bağırsak florasını doğal olarak iyileştirmek için 6 perhiz ipucu

Genel bağırsak sağlığını iyileştirmek için perhiz ipuçları

1. Diyetinize fermente yiyecekler ekleyin

Fermente gıdalar, canlı bakteri ve maya olan probiyotikler açısından zengindir. Her gün diyetinize yoğurt, kefir, turşu, miso veya kimchi gibi fermente gıdalar ekleyerek sahip olduğu fazla sayıda faydayı elde edebilirsiniz. Daha iyi sindirim işlevlerinden, detoksa ve daha iyi bağışıklığa dek çoğu yararından kısa zamanda faydalanabilirsiniz.

Bağırsak florasını doğal olarak iyileştirmek için 6 perhiz ipucu

2. İşlenmiş yiyecek alımını azaltın

Un, şeker, yağ ve öteki paketlenmiş gıda maddeleri gibi işlenmiş ve rafine edilmiş yiyeceklere kuşkusuz hayır demelisiniz. Bağırsak mikrobiyotası üzerindeki etkilerinden dolayı kan şekeri seviyenizi etkilerler. Keza, bitmiş gıdalar ve ilave şeker oranı yüksek bir diyetiniz varsa, mevcut bağırsak bakteri miktarınız azalacaktır. Bu dengesizlik daha artı şeker isteğine ve dolayısıyla daha artı hasara yol açacaktır. Bağırsak sağlığını iyileştirmek için bitmiş gıdaların alımını azaltın.

3. Daha artı lif tüketin

Lif, meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunur. Farklı diyet lifi türleri bakımından zengin bir diyete sahip elde etmek, çeşitliliği özendirme eder ve prebiyotik adı bahşedilen sindirilemeyen karbonhidratlarla beslenen probiyotik bakterilerin büyümesini uyarır. Daha pozitif lif alımı için kuşkonmaz, muz, hindiba, sarımsak, soğan, kepekli tahıllar, baklagiller ya da fasulyeleri diyetinize ekleyebilirsiniz.

Önerilen Yazı  Hamilelikte Diyet Yapılır mı Zararlı mı? 
4. Bitki bazlı bir perhiz izleyin

Vejetaryen diyet, obez bireylerde bakterilere niçin olan hastalık seviyelerinin azalmasına ve ayrıca kilo, iltihaplanma ve kolesterol seviyelerinin azalmasına niçin olabilir. Tam tahıllar, beta glukan gibi sindirilemeyen karbonhidratlara sahiptir. İnce bağırsak kadar emilmezler ve kalın bağırsağa içten yol alırlar. Bu bununla birlikte büyümelerini de teşvik eder. bu nedenle, bitki temelli bir diyete sahip elde etmek, cisim göre sindirilmesi daha kolay olduğu için bağırsak sağlığınızı iyileştirir. Daha fazla yağlı tohum, sızma zeytinyağı, hindistancevizi yağı gibi dinç yağlar, fazla değişik meyve, sebze ve tahılları tüketebilirsiniz.

5. Polifenol bakımından varlıklı yiyecekler yiyin

Bağırsak florasını doğal olarak iyileştirmek için 6 perhiz ipucu

Polifenoller, kan basıncını, iltihaplanmayı, oksidatif stresi ve kolesterol seviyelerini çökertmek gibi sağlık durumu yararları olan bitki bileşikleridir. Yeşil çay, badem, brokoli, yaban mersini, bitter çikolata ve üzüm gibi diyetinize ekleyebileceğiniz birkaç iyi polifenol kaynağı vardır.

6. Fazla antibiyotik kullanımından kaçının

Antibiyotikler enfeksiyona neden olan bakterileri öldürür, ancak aynı zamanda bağırsaktaki iyi bakterileri de öldürür. bu nedenle, antibiyotikleri yalnızca şüphesiz gerekli olduğunda alın. Ve onları almayı bıraktığınızda, bağırsak florasını eski haline getirmek için daha pozitif probiyotik ve prebiyotik yiyecek tüketin.

Bağırsak florası nı doğal olarak iyileştirmek için 6 perhiz ipucu

Yukarıdaki ipuçları dışında, aldığınız ürünlerin etiketlerini okumak da bağırsak sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Bağırsağınızı hangi yiyecekle beslediğinizi kavramak önemlidir. Hem, meyve aromalı yoğurt gibi daha pozitif paketlenmiş yiyecek veya probiyotik edinmek yerine, dağıtılmış bakteri türleri için

bagırsak
bagırsak

evde lor/kefir hazırlama alışkanlığı edinin. Bunlar haricen, stresinizi ve uykunuzu yönetmek de önemlidir, çünkü bunun bağırsak sağlığı üzerinde derin bir etkisi vardır. Sağlık ve zindelik, bu ufak, bilinçli değişikliklerle ve daha iyi bir yarın için bunlara yan kalarak elde edilir.

Önerilen Yazı  Saç dökülmesi D vitamini eksikliğinin habercisi olabilir

 

Yazar Hakkında

kadinbilgiler.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup bir çok konu hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesi.

Yorum Yap