İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diyet

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için 5 kolay yöntem

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için 5 kolay anahtar sözcük
0

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için 5 kolay yöntem

Bağışıklık meydana getirmek ulaşılması baskı bir şey değildir, ama muhakkak azıcık adanmışlık ve disiplin gerektirir. Bağışıklık sistemi, vücudu bakteri, virüs ve mikrop gibi hastalığa neden olabilecek zararlı maddelerden korumada manâlı bir rol oynar. Kuvvetsiz bir bağışıklık sisteminiz varsa, yalnızca daha sık ve daha kolay hastalanmakla kalmaz, bununla beraber hastalıklardan kurtulmanız da zorlaşır.

Bağışıklık sistemi, virüs, bakteri veya mantar gibi hastalığa niçin olan mikroplarla savaşır ve bunların vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ortamdaki zararlı maddelerin etkisini tanır ve etkisiz hale getirir. Hem hücrelerin olağandışı büyümesi gibi vücutta değişikliklere niçin olan hastalıklarla savaşır.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için 5 kolay yöntem
Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için 5 kolay yöntem

Enerjik bir bağışıklık oluşturmanın 5 basit yolu

Beslenme Uzmanı Serkan Sıtkı Şahin, kuvvetli bir bağışıklık oluşturmanıza tezgâhtar olabilecek 5 kolay yolu paylaştı. Bu ipuçlarını takip etmek, bilhassa COVID-19 salgını esnasında kayda değer olabilir.

İşte bilmeniz gerekenler.

1. Sağlıklı ve dengeli beslenme

Birçok süre taze ve ev yapımı yiyecekler yiyin. Diyetinize çokça mevsimlik meyve ve sebze ekleyin. Diyetinizin bütün tahıllar, yağlı tohumlar, mercimek ve baklagiller içerdiğinden belirlenmiş olun.

2. Yeterli alıştırma

Düzenli alıştırma gerçekleştirmek sağlık durumu, sağlıklı kilo ve kuvvetli bağışıklığa açılan kapınız olabilir. Uyumlu olarak her gün yarım ya da bir saat alıştırma yapmanın yanı sıra, gün baştan başa fiziksel olarak da faal olduğunuzdan emin olun. Nefes egzersizleri, yoga, yürüyüş, merdiven çıkma veya konut işleri yapma gibi aktivitelerle kendinizi gün boyunca fiziksel olarak faal tutun.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için 5 kolay yöntem

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için 5 kolay yöntem
Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için 5 kolay yöntem
3. Kaliteli uyku

İyi uyuklamak, zinde bir bağışıklık için önemlidir. Nitelikli bir uyku, uyku miktarından daha fazla önemlidir. Vücudunuzu sirkadiyen ritime göre ayarlayın. Akşam saatlerinden daha sonra kafein tüketiminden kaçının, yatak odanızı rahat bir hale getirin, ışığı iyi ayarlayın ve yatmadan önce bir bardak süt içmek gibi şeyleri deneyin.

Önerilen Yazı  Kış depresyonuyla nasıl baş edilir 2022
4. Daha az stres

Çok fazla gerginlik, uykunuzu, sindirimi, kilo verme hedeflerinizi ve bağışıklık fonksiyonunuzu bozabilir. Meditasyon, nefes egzersizleri ve doğada azıcık süre geçirmek rahatlamanıza ve sakinleşmenize muavin olabilir.

5. Bağırsak sağlığınızı önemseyin

Dinç bir bağırsak, zinde bir bağışıklık işlevi için manâlı bir ön koşuldur. Bağışıklık hücrelerinin yüzde 80’i bağırsakta bulunur. Diyetinize lor, yoğurt, kefir, kimchi ve kombucha gibi probiyotikler ve prebiyotikler ekleyin. Probiyotikler ve prebiyotikler bağırsaklardaki iyi bakterileri besler, bağırsak florasını ve genel bağırsak sağlığını iyileştirirler.

Ahenkli alıştırma, dengeli gıda, iyi uyku, daha eksik gerginlik, fazla az veya hiç alkol almadan ve sigara içmeden sağlıklı ve disiplinli bir yaşam biçimi, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve etkili bir şekilde çalışmasını sağlamaya tezgâhtar olabilir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.

Yazar Hakkında

kadinbilgiler.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup bir çok konu hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesi.

Yorum Yap