İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Anne ve Çocuk

Çocuklar da Kalp krizi geçirebilir

Çocuklar da yürek krizi geçirebilir
0

Çocuklar da Kalp krizi geçirebilir

Çocukluk çağında görülen ani ölümlerin yüzde 99’u yürek hastalıklarından kaynaklanıyor. Aile öyküsünde 50 yaş aşağıda kalbe alt ani vefat belirlenen çocukların ise kalplerinin uyumlu olarak denetim edilmesi gerekiyor.

Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, yürek krizine bağlı ölümlerin erişkin yaşlarda daha sık görülmesine karşın çocukluk çağında da daha seyrek de olsa görüldüğünü belirterek ebeveynlere önemli uyarılarda bulundu.

Çocuklar da Kalp krizi
Çocuklar da Kalp krizi

Çocuklarda görülen yürek krizi nedenleri

Yaşları 12 ile 13 olan çocukların antrenman yaparken, oyun oynarken, sınıfta otururken ya da bisiklete binerken yürek krizi geçirerek yaşamını kaybettiğine dair haberler sıklıkla medyaya yansıyor. Lüzum çocuğun hayat kalitesini artırmak, gerekse hayatını tehdit edecek yürek hastalıklarına aleyhinde tedbir almamız gerekiyor.

Yürek kasının yeterince oksijen alamaması sonucunda yürek kasında beslenme bozukluğu oluşur. Bu gıda bozukluğu, kan akımı azalması ya da yürek kasının oksijen gereksiniminin artması sonucunda gelişir.

Koroner arterlerdeki kasılma veya daralmaya ast artan akım azalması yürek krizine niçin olabiliyor. Fakat önemli oksijensizlik durumlarında koroner kan akımı alışılagelmiş olsa bile yürek kasının oksijen kaynağı azalır.

Bu duruma örnek olarak morarma ile beraber seyreden doğuştan yürek hastalıkları, önemli kansızlık, kalıtımsal olarak nakledilen Ailesel Akdeniz kansızlığı verilebilir.

Alıştırma gibi kalp kasının oksijen gereksinimi artıran durumlarda besin bozukluğu belirginleşerek yürek krizine yol açabilir. Çocukluk yaş grubu ve erişkin allah vergisi yürek hastalıklarında kalp krizi bu zeminde ortaya çıkıyor.

Çocuklarda görülen kalp krizi nedenleri, allah vergisi ya da daha sonra gelişebiliyor ve yaş grubuna göre değiştirme gösteriyor. İki yaş altındaki çocuklarda daha çok kalple ilgili yapısal bozukluklar karşımıza çıkıyor.

Sonraki yaşlarda ritm bozuklukları, yürek kasının zayıfladığı veya kalınlaştığı durumlar ve genetik hastalıklar yürek krizine yol açıyor. Kalp krizinin tehlike etmenleri hipertansiyon, diyabet, sigara kullanımı, daha evvelden Kawasaki hastalığı geçirmiş olması, ailede ve çocukta kan yağlarının yüksekliği (trigiserid, bilhassa fena huylu kolesterol yüksekliği), ailesel kalp kası hastalıkları ve ailede erken yaşta ani ölüm öyküsü olmaktadır.

Önerilen Yazı  İşitme Kaybı Neden Olur
Çocuklar da Kalp krizi
Çocuklar da Kalp krizi

Bu belirtilere dikkat edin

Kalp kasında gıda bozukluğu olan yeni doğan ve süt çocuklarının öyküsünde en sık hastaneye başvuru nedeni açıklanamayan solunum sıkıntısı ve beslenme zorluğu. Koroner atardamar anormalliği olan ufak bebeklerde ciddi inleme krizleri ortaya çıkıyor.

Büyük çocuklarda ise çocukları da kalp krizi  ‘Geliyorum’ diyen en sık belirtisi göğüs bölgesinde yerleşen rahatsızlık hissi. Yürek krizinde hastaların yüzde 67’sinde göğüste sızı, baskı, yanma ve sıkışma yakınmaları bulunuyor. Bu bulguların saatlerce devam etmesi yerine 2-10 dakika gibi kısa süreli olması yürek krizini düşündürmelidir. Bunlarda göğüs ağrısı istirahatten çok egzersizle birlikte olmaktadır.

çocukları da kalp krizi ağrıları, göğüsten başlayarak sol kola dürüst yayılır. Çocuklardaki göğüs ağrısının kalp krizi kaynaklı olup olmadığının göstergesi, ağrının sona erme şeklidir. Eğer koşma ya da oynamayla sızı geçiyorsa kalp krizi düşünülmemelidir. Baygınlık ve baş dönmesi bazen açlık ara sıra ayağa süratli kalkma ara sıra de yürek krizi sonucu oluşabiliyor.

Fakat göğüste rahatsızlık, nefes darlığı ile birlikte oluyorsa kalp krizi akla gelmelidir. kimsesiz boğaz ve çene ağrısının kalp yönünden bir önemi olmamakla birlikte önce göğüsten başlayan sonra boğaz ve çeneye yayılan ağrılarda kalp krizi açısından değerlendirilmeli. Özellikle soğuk terleme ile göğüste olan ağrılar kalp krizinin habercisi olabilir. Hiçbir nedeni yokken ani başlayan ve geçmeyen nefes darlığında kalp krizi düşünülmelidir. Göğüs ağrısıyla birlikte bulantı, kusma, mide ağrısı ve yanma yakınmaları da kalp krizine dikkat çekebilir.

Çocuklar da Kalp krizi
Çocuklar da Kalp krizi

çocukları da kalp krizi Yoklama koşul Özellikle diyabet, kan yağı yüksekliği veya tansiyon sorunu gibi rahatsızlıkları olan çocukların elektrokardiyografilerinin (EKG) mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Ritim sorunu, ivedi yorulma, bayılma ve göğüs ağrısı yakınmalarında mutlaka çocuk kardiyoloji uzmanına başvurulmalı.

Önerilen Yazı  Çocukların yarıyıl tatilini verimli ayla getirecek öneriler

Kalp krizinin en kayda değer komplikasyonları ritim bozukluğu ve kalp yetmezliği olduğu düşünüldüğünde fizik muayenede ritme, kan basıncına ve dolaşım yeterliliği bulgularına odaklanılmalı. Yürek krizi anında çocuklarda terleme, kül rengini andıran solukluk, el ve ayakların soğukluğu bulunabilmektedir.

çocukları da kalp krizi , sportif aktivitelere başlamadan önce kalp sağlığı açısından kesin değerlendirilmesi gerekir. MR ve bilgisayarlı tomografi ile koroner arterlerdeki genişlemeler, daralmalar ve öteki anormallikler gösterilmeli, yürek kası enzimleri alınan kan örneklerinde değerlendirilmelidir.

Çocuğun sportif aktivitelere katılmasının uygunluğuna genel fizik muayene, KALP GRAFIĞI, Doppler Ekokardiyografi ve efor testleri sonrası karar verilebilir.

Yazar Hakkında

kadinbilgiler.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup bir çok konu hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesi.

Yorum Yap