İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Anne ve Çocuk

Cocuklarda Karne psikolojisi

Karne psikolojisinde uyarı edilecek noktalar
0

Cocuklarda Karne psikolojisi

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan,karne psikolojisi ve üç hafta sürecek ara tatilin nasıl geçirilmesi gerektiğine ilişkin ebeveynlere tavsiyelerde bulundu.

Cocuklarda Karne psikolojisi
Cocuklarda Karne psikolojisi

Akademik galibiyet düşünülmemeli

Tatil denildiği vakit hepimizin bir algısı var. Bir yere gitmek, eğlenmek, kafamıza kadar yaşamak gibi bir kavrama var. Özellikle çocuklarda da benzer şekilde. Pandemi sebebiyle koşullar değiştiği için ve tehlike hala geçmediği için derhal biz geçen yıl Haziran’daki rakamlardayız. şimdi biz olgu sayısı olarak 5 binlerdeyiz hemen şimdi binin altına düşmedik.

Böyle bir durumda toplumun en düşük %50’si de aşılanmadan, geçen yaz yapılan hataları yaparsak her yerde üçüncü, dördüncü zirveleri yaşarız. İşin ciddiyeti tıpkı devam ediyor. 10 ay içerisinde 340 afiyet çalışanı vefat etti. Terörle mücadelede bile bu değin asker, polis kaybı değil. böylece işin ciddiyetinin çok önemli olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Büyük olasılık bu süreç uzun sürecek. Cocuklarda Karne psikolojisi Bunu bilelim, bu konuda 15 Şubat’ta okullar açılacak her şey normale dönecek gibi bir beklenti yanılgıya sebep olur. Böyle bir beklenti meydana getirmek, yüksek beklenti meydana getirmek hatalı olur ve ırk hata yapmaya başlar.

Geçen yazı tekrarlarız. Aynı hatayı tekrarlamamak için gerçekçi beklentilerle ilerlememiz gerekiyor. Şu andaki gerçekçi beklentiler ve bilimsel veriler de gösteriyor fakat derhal tehlike azaldı. İyiye gidiyoruz, azalmalar başladı. Ümitsizliğe kararsızlığa hiç yer değil lakin biraz daha sabır etmemiz ve dayanmamız gerekiyor.

Ailelerimizin bize sordukları şu: Çocuklarımız bu dönemi nasıl telafi edecekler? Aileler akademik başarıyı hiç düşünmesinler. Onu eğitim sistemimizdeki şu andaki bu yıl sınava gireceklerde bu seneki ders notunun sınava etkisi düşürülerek adil çözümler üretilebilir.

Çünkü burada internete erişim eşitliği tam olmadı. Özel okullar daha avantajlı durumda. O bakımdan daha sıkıntılı durumda. Böyle durumlarda eğitim sistemimizin sınavdaki puan yükünü daha düşük tutmak gibi önlemler muhakkak alınır. Ölçme ve değer biçme sistemimizde bununla ilgili ayarlar yapılır. O yönden eğitim konusunda endişelenmesinler.

Cocuklarda Karne psikolojisi
Cocuklarda Karne psikolojisi

Çocukların ruh sağlığı daha önemli

Fakat şundan endişelenebilirler; çocukların ruh sağlığı açısından. Çocuklarımız böyle bir durumda fazla etkilendiler. Her yaşta çocuk için bu geçerli. Özellikle 0-12 yaş grubu için bambaşka dikkate almak lüzumlu. 12-19 yaş grubu için yani erginlik dönemi için farklı düşünmek lazım.

Önerilen Yazı  Hamilelikte Diyet Yapılır mı Zararlı mı? 

0-12 yaş grubu içerisinde çocuklar anne ve babaya bakarlar. Onları gözlemlerler. Baba panik yok, rahatsa evde huzurlu bir etraf varsa o çocuklar için sokakta veya şurada burada elde etmek kayda değer değildir. Online dersin devam edip etmemesi hiç kayda değer değildir.

Çocuk evde çok mutlu olur hatta bazen anne ve baba çok evde olup müdahale edip karışıyorlar diye ‘Anne baba siz gezin, biz iyiyiz’ diyen çocuklara da rastlayabiliyoruz. böylece çocuklarda fazla önemli bir adaptasyon yeteneği vardır, bu yaş gruplarında. Çabuk harmoni sağlarlar. Çocuklarda Karne psikolojisi  Evde huzurlu bir iklim oluşturmaya odaklanalım şu anda. Evin sıcak ve keyifli bir alan olması haline gelecektir.

Ailede olumsuz iletişim yerine artı irtibat öne çıkmalıdır. Herkes birbirini düzeltmeye çalışmasın, ego savaşlarına lüzum yok. Herkesin birbirini tamamlamaya çalışan, artı taraflar güçlendiren bir tutum içerisinde olması kayda değer. Bizim kültürümüz zaten aile içerisinde rekabetçi değil,

özellikle tamamlayıcılığı yükselten bir kültür. Bu büyük bir fırsat. Dünyada pandemi sonrası ciddi bir boşanma ve intihar salgınları var. Bizde bu olmadı. Bunu sağlayan aile sigorta sistemimiz. Halen sarsıntılara karşın dağılmıyor, devam ediyor. Fakat risk de natürel. Biz elimizdeki bu aile değerlerini güçlendirelim ve bunu devam ettirelim. Bu krizi kazanıma dönüştürmüş oluruz.

12 yaşından büyük çocuklar da erginlik dönemine antre yapıyor. Özellikle yüzde 80’inin neredeyse ellerinde bilgisayar var. Bu durumda bilgisayarları çocukların elinden elde etmek yerine bilgisayarı akıllıca kullanmayı öğretmek yani onları medya okuryazarı yapmak manâlı. Cocuklarda Karne psikolojisi Onlarla birlikte onların alaka alanlarına girip onlara nasihat ve konferans devretmek yerine hatalı bir şey yapıyorlarsa yanlışı konuşmak yöntemi kullanılmalı. Yani genci ya da çocuğu karşımıza elde etmek yerine onu yanımıza alıp birlikte konuşabilmek manâlı.

Önerilen Yazı  İşitme Kaybı Neden Olur
Cocuklarda Karne psikolojisi
Cocuklarda Karne psikolojisi

Gençler hür ve yükümlülük dengesini öğrenmeliÇocuklar karnelerini aldılar. Herzamanki ebeveyn tutumu nedir? Karneye bakıyor. İyi notları görmüyor. Hemen zayıf notlarla ilgili eleştiri yapıyor. ‘Yediğin önünde yemediğin arkanda. Ne bu karnenin hali?’ dediğimiz lahza çocuk anne ve babasıyla aralarında duvar örmeye başlar. Hâlbuki bizim anne ve baba olarak çocukla aramızda köprü kurmaya ihtiyacımız var. Anne çocuk ilişkisi, baba – çocuk ilişkisi karneden daha önemlidir. Bunu bozmadan bu işi çözmek gerekiyor. Akıllı anne ve babalar böyle durumlarda ‘Çocuğumun ders durumunu nasıl düzeltirim? 7-8 dersi iyi ama 2-3 tanesi kötü, nasıl düzeltiriz?’ deyip çocuğa düşüncesi de sorulduğu vakit kendini değerli hissetmesi sağlanmış olur. Bu şekilde konuşarak çocuğun bir şeyler öğrenmesini sağlamamız gerekir.

Bu zamanki çocukların, gençlerin anlayacağı dil yok. Anne ve babalar bunu unutmamalı. hemen gençlerin anladığı dil ikna ve inandırma yöntemidir. Takdir ve iltifat yöntemleridir. O da olumlu yönleri üzerine olmalı. Hak etmediği sözleri söyleyerek kişiliğini yok, tutum ve çabaları övülmelidir. Cocuklarda Karne psikolojisi Kişiliği övülürse çocuğun egoları şişer. Evde, bazı alışverişlerde yükümlülük verilebilir. Böyle durumlarda bilhassa gençler hür ve mesuliyet dengesini öğrenmeli.

Birlikte süre dinmek gençler için bir fırsattır. 12-13 yaşından itibaren gençler anne – babayı artık uzak sevmeye başlıyor. Biyolojik doğamız ve genetik kodlarımız bunu gerektiriyor. Çocuk özgürleşmek ve bireyselleşmek istiyor. Çocuğumuzu başarı odaklı yetiştirirken akademik mi, yaşam mı, ahlaki başarı mı olmalı? Tüm bunları aynı anda düşünmemiz gerekiyor.

Bu da çocukların anne ve babayı model alması ile çok yakından ilgili. Ebeveynler karneyi konuşurken karne psikoloji düşünülmeli. Karneyi bir değerlilik ölçüsü gibi sunmamak gerekiyor. Çocuğun kıymetli olup olmadığını, başarılı olup olmadığını karne gösterir biçiminde davranmamak gerekiyor. Karne sadece galibiyet yolunda basamaklardan bir tanesidir.

Cocuklarda Karne psikolojisi
Cocuklarda Karne psikolojisi
Çocuklara insani değerleri öğretmeliyiz

Topluma, insanlığa fayda sağlamak, yaratılışa, varoluşa uygun bir şekilde bir şeyler yapabilmek insanın hayat felsefesi ile ilgilidir. Pandemi döneminin bize kazandıracağı en manâlı şey çocuklarla yaşam felsefesinde tekrar varoluşsal konuları konuşabilmek olacak. hemen popüler kültür bize haz öğretiyor, hız öğretiyor, tutku ardındaki koşmayı ve hedonizmi öğretiyor. Bu küresel bir salgın haline geldi.

Önerilen Yazı  Fizik tedavi ve rehabilitasyon engelli bireylerin bağımsızlığını arttırıyor 2022

Çocuklarımızı bundan korumazsak bu nesli kaybedeceğiz. Bu neslin kayıp nesil olmaması için belirli onlara insani değerlerle birlikte hem gayretli olmayı hem de insani değerlere sahip olmayı öğretmeliyiz. Bu dönemde birlikte zaman geçirmenin yarattığı bir fırsat var.

Bu çağa “Distrust Age” yani 21 yüzyıla güvensizlik çağı deniliyor. Bizim kültürümüz, inanç sistemimiz, değerler sistemimiz güvene çok tartı veriyor. Hazreti Peygamberin en büyük vasfı, bu. Peygamberlikten önce de eminlik vasfıydı, eminlik vasfımızı tekrar canlandırmaya ihtiyacımız var. Güven budur.

Onun için bunları ailede oluşturalım. Bunlara ağırlık verelim ve mesela karne burada nasıl bir fırsat? Karnenin psikolojik etkisiyle çocuk, annem babam kızacak diye yalan söylemeye başlar. Eğer aile eline geldiği zaman bak çocuğum sen çalışmışsın şu değin dersini yapmışsın, şu dek dersini yapamamışsın deyip değerleme yapmalı. Böyle durumda kabullen yönet metoduyla, kabullen birlikte yürü metoduyla gitmek kayda değer.

Bu yapılırsa çocuk, ‘Annem ve babam beni seviyor ama hatalarımı düzeltmek için benimle iş birliği istiyor’ diyecek çocuğun aidiyeti artacak. Kendine güveni zedelenmeyecek. Onun için çocuklarımızı azarlayarak, korkutarak yönetme döneminde değiliz bu çağda. Bu zamanın çocukları da bilinçli. Onun için biz, hiç bir şekilde böyle korkutarak çocuklarımızı yönetemeyiz.

Burada anne ve babalar, analık ve babalık pratiklerini değiştirecekler. Kendi annelerinden babalarından öğrendikleri senaryolar bugün geçerli değil. Çünkü aktörler değişti, yeni aktörler var. Buna tarafından annelik babalık senaryolarınızı değiştirmemiz lüzumlu. Çocuklarımızla iyi işbirliği kurarız ve çocuklarımızı ayrıca de pandemi döneminin verdiği yakın ilişkiyi fırsata dönüştürürüz. Şunu hiç bir süre unutmamalıyız yaşam başarısı akademik başarı ile ahlaki başarının toplamıdır.

Yazar Hakkında

kadinbilgiler.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup bir çok konu hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesi.

Yorum Yap