İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Anne ve Çocuk

Çocuklarınızın bilgisayar başında geçirdiği zamanı dengeleyin 2022

Çocuklarınızın bilgisayar başında geçirdiği zamanı dengeleyin
0

Çocuklarınızın bilgisayar başında geçirdiği zamanı dengeleyin

Tatillerin çocukların dinlenmesi ve yeni döneme hazırlanması için çok kayda değer olduğunu bildiren Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, sokağa çıkma kısıtlamalarının da devam ettiği bu günlerde, çocukların evde dinç ve bereketli süre geçirmesi için farklı alanlara yönlendirilmiş önerilerde bulundu.

Çocuklarınızın bilgisayar başında geçirdiği zamanı dengeleyin

Ebeveynler misal olmalı

Yarıyıl Tatili tatilinde pandemi nedeniyle kısıtlamaların devam etmesi, çocukların ve gençlerin günlerini evde geçirmelerine niçin oluyor. Ailelerin teknoloji bağımlılığına yol açacak riskleri minimuma indirmek için çocukların ruhsal ve fiziki gelişimini desteklemesi gerekiyor. Mevcut koşullarda aileler, bir arada zaman geçirerek farklı alanlara yönlendirilmiş oyun ve aktivitelere başvurabilirler veya konut işlerini bölüşebilirler.

Çocuklar evde kitap okumaya, spor yapmaya, dans etmeye veya sanatla uğraşmaya yönlendirilebilir. Bilgisayarın da oyun oynamanın ve ayrı aktivitelerin de çocukların gelişimi için kayda değer olduğunun bilinciyle, çocuklarının zamanını dengelenmiş şekilde geçirmesini sağlayabilirler.

Çocuklarınızın bilgisayar başında geçirdiği zamanı dengeleyin

İnterneti içten, tehlikesiz ve etkili kullanmanın pek çok boyutu var. Etkin kullanım eğitimi, yani kişinin yalnızca tüketmesi yok, bununla beraber internette bir şeyler üreterek var olması fazla önemli becerilerden bir tanesi. İnterneti sadece vakit devretmek için yok, kesin bir hedef doğrultusunda kullanmanın yanısıra interneti kimseye hasar vermeden sorumluluk sahibi kullanma da siklet taşıyor. Ebeveynlerin tüm bu görüntü açılarını öğretmesi, uygulamaları denetlemesi ve en önemlisi çocuklara rol model olması büyük siklet taşıyor

Çocuklarınızın bilgisayar başında geçirdiği zamanı dengeleyin

Teknoloji bağımlılığına aleyhinde öneriler

Çocuklarınızın bilgisayar başında geçirdiği zamanı dengeleyin

Teknoloji bağımlılığına karşı önlem elde etmek isteyen ve çocuklarını bilinçli teknoloji kullanımı konusunda desteklemek isteyen ebeveynlere öneriler:

– Pandemi koşullarına rağmen çocukların sokağa çıkabildikleri saat dilimleri var. Bu saatlerde çocuklarınızla birlikte maske takarak, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak park ve bahçelere gidebilirsiniz. Basketbol ve voleybol sahalarında spor yapabilir, bisiklet ve paten kullanarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Önerilen Yazı  Çocukların yarıyıl tatilini verimli ayla getirecek öneriler

– Aile içi iletişimi kuvvetlendirmek ve aşırı teknoloji kullanımının önüne geçmek için birlikte süre geçirilecek fırsatlar yaratabilirsiniz.

Çocuklarınızın bilgisayar başında geçirdiği zamanı dengeleyin

– Ailece teknolojiye alternatif etkinlik listesi oluşturabilirsiniz; yapılabilecekleri ufak kağıtlara yazıp bir kutuya veya kavanoza koyup içlerinden seçerek ilerleyebilirsiniz. Gürültüsüz sinema, sandalye kapmaca, kutu oyunu oynama, ailece kendi gazetenizi sonuç veya haber bülteninizi sunma, gözü kapalı fotoğraf çizmeyi test, sırayla ekleme yaparak bir öykü oluşturma gibi aktiviteler bunlardan birkaçı olabilir.

– Bilgisayarda geçirilen zaman, boş zamanlar, faaliyetler, ev-içi sorumluluklar ve yemek yemek saatlerinin yer aldığı jurnal/haftalık tablolar oluşturarak, zamanı nasıl kullanacağınızı denetim edebilirsiniz.

Sömestr tatilinde ailece kendinize yeni bir hobi edinebilir, yeni bir şey öğrenmek veya üretmek için hedefler koyabilirsiniz. İnternet yeni bir şeyler öğrenmek için şahane seçenekler sunar; dans etmekten dil öğrenmeye, kodlamadan resim çizmeye, canlandırma videolar üretmekten beste yapmaya öyle çok beceri kazanabilir, öğrendiklerinizi birbirinizle paylaşabilir, ola ki ailece bir proje üretebilirsiniz.

İnternet kullanımı hakkında çocuklarınızla konuşarak, internetin nasıl, ne zaman ve nerede kullanılabileceğine dair kurallar oluşturabilirsiniz. İnternetteki uygunsuz içeriklere karşı aklıselim olarak çocuğunuzu bilinçlendirmeyi ihmalkârlık etmeyin.

Çocuklarınızın bilgisayar başında geçirdiği zamanı dengeleyin

– Çocuğunuzla tanımadığı kişilerle paylaşmaması gereken bilgilerin neler olduğu hakkında konuşabilirsiniz. Mesela; doğum tarihini, ev adresini ya da hangi okulda okuduğunu sizin tanıdığınız yakın arkadaşları ya da akrabalarınızın açık havada kimsenin bilmesine gerek olmadığını anlatabilirsiniz.

– İnternette karşısına meydana çıkan her bilginin doğru olmayabileceğini çocuğunuza anlatabilir; bu sayede dürüst ile yanlış bilgiyi ayırt edebilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

kadinbilgiler.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup bir çok konu hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesi.

Yorum Yap