İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Doğum Sonrası Oluşan Çatlaklardan Kurtulmanın Yolları

doğum çatlağı
0

doğum çatlağı

Doğum Sonrası Oluşan Çatlaklardan Kurtulmanın Yolları

Doğum sonrasında oluşan çatlaklar, hamileliğin son dönemlerinde alınan kilolara bağlıdır. Hızlı kilo alımı ve doğum sonrasında hızlı kilo vermek çatlamalara sebep olur. özellik ile karın bölgesinde görülen bu çatlaklar, hamilelik sırasında genişleyen derinin doğum sonrasında kendini tekrar çekmesi ile görünür hale gelir. Ayrıca ergenlik dönemindeki genç bayanlarda da sıklık ile görülür. Kadınları psikolojik olarak etkileyen bir görünümdür. Hamilelik sürecinin 3. ayından itibaren Badem Yağı, karın ve basen bölgesine masaj yapılarak düzenli uygulandığı takdirde, doğum sonrası çatlakların oluşumunun az olduğu bilinmektedir.

Tabii ki eğer hamilelik sürecinde herhangi bir uygulama yapılmadı ise sonrasında da yapılabilecek etkili yöntemler vardır. Bu yöntemlerin başında spor ve düzenli egzersiz hareketleri gelmektedir. Hamilelik sırasında alınan kilolara bağlı oluşan yağlanma sorununa da etkili olan spor, çatlakları azaltmaktadır. Bu çatlakların tamamen kayıp olması uzun vadeli bir iştir ve birçok bayanda sadece azalmaktadır. Esmer bayanların ten renkleri koyu olduğundan çatlaklar daha çok belli olmaktadır. Spor dışında uygulanabilecek bitkisel yağlarda mevcuttur.

  • Badem Yağı
  • Menekşe Yağı
  • Susam Yağı

Bu yağlar çatlakların giderilmesinde oldukça etkilidir. Spor ve bitkisel yağların kullanımı dışında tıbbi tedavi yolu da vardır. Yağ aldırma olarak da bilinen Lipoliz uygulaması çatlak azalmalarında etkilidir. Bu uygulama lipoliz adı verilen kendi has bir iğne ile soyadan elde edilen bir madde olan PPC’ nin deri altına enjekte edilmesi ile uygulanır.  Ancak tek başına yeterli değildir.

Önerilen Yazı  Fitness ile Yaza Başlangıç

Yazar Hakkında

kadinbilgiler.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup bir çok konu hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesi.

Yorum Yap