İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ask Evlilik

Eşinizin ailesi Görüşmem olur biter! 2022

Görüşmem olur biter!
0

Eşinizin ailesi ile aranızda bir kan uyuşmazlığı var. Ve siz işin kolayına kaçtınız; görüşmüyorsunuz! İyi de görüşmemek çözüm olamıyor maalesef.

Eşinizin ailesi
Eşinizin ailesi

Mutlu bir yuva belirlemek için imzayı attınız. Oh… Muradınıza erdiniz.

Sonunda sevdiğiniz adamla aynı evde yeni bir yaşam başlıyor. Eşinizin ailesi Şimdilik her şey yolunda. Zaten adamın gözü aşktan âmâ olmuş, bir dediğiniz iki olmuyor. Yalnız canınızı sıkan tek bir şey var… Eşinizin çeyiz paketinden meydana çıkan, hayatınızın orta yerine gelip kurulan, yarı sizin hayatınızda daima olmuşlarcasına alaka bekleyen ve sizinle ilgili her şeye karışma hakları olduğuna inanan ailesi. Siz eşinizle evlendiniz canım, ailesinden size ne? Görüşmezsiniz olur biter. O Kadar yok mi? Değil işte… Eşinizin ailesi  Aileyle yaşanan problemler deyince akla başta gelin-kayınvalide problemleri geliyor.

Eşinizin ailesi
Eşinizin ailesi

Kayınvalide ve gelin problemleri

Kayınvalide ve gelin arasında problemler yaşandığında, bilhassa gelinlerin aklına birincil gelen çözüm ilişkiyi kesmek oluyor maalesef. Aileyle görüşmezlerse konu kapanacak, artık bu konuda sorun yaşamayacaklar zannediyorlar. Ama maalesef öyle olmuyor. Bu defa da diğer sorunlar doğuyor. Aileyle ilişkinin kesilmesinden diğer yolun kalmadığı durumlar da yaşanıyor ne yazık oysa! Eşinizin ailesi Mümkünse en son çare bile olmaması gereken bu koşul, hele bir de eşlerin ortak kararı olmadığı zamanlarda, başka krizlere yol açıyor. Eşinizin ailesi Bir masa düşünün. İki ayağını eşler, yani bayan ve erkek oluşturuyorsa, diğer ayağını kadının ailesi, dördüncü ayağını da erkeğin ailesi oluşturuyor. Ayaklarından biri yetersiz olan masa, dengede duramıyor. Sallanıyor.

Eşinizin ailesi
Eşinizin ailesi

Düşünelim ki, bayan ayaklanma etmiş bundan böyle. Erkeğe ailesiyle görüşmeyeceğini söylemiş. Erkek de gönlü razı olmamakla birlikte, biçare kabullenmiş. Eşinizin ailesi Ardından erkeğin ailesine gittiği zamanlarla ilgili krizler başlıyor. Kadın diyor ancak, “Aileni bakmak için birlikte olacağımız zamanlardan mı çalacaksın?” Arkasında, varsa çocukların büyükleri ziyaretleri sorun olmaya başlıyor. Kadın anlaşamadığı, görüşmeme kararı aldığı büyüklere çocuklarını göndermemek için direniyor. Hadi diyelim fakat bunlar da çözüldü. Daha Sonra tatil krizleri geliyor. “Zaten iki hafta tatilimiz var. Bir haftasında sen gidip aileni görürsen, bize zaman kalmayacak” kavgaları başlıyor. Erkek ise senede bir hafta bile ailesini ziyaret edemeyecek olmasının rahatsızlığını sindiremiyor. Ardından bayram geliyor. Bayramda ailesini ziyarete gidecek erkek, eşini ve çocuklarını bayramda yalnız bırakacak olmasının pişmanlık ile ve azabın yanında kavgalarla boğuşuyor. Hele üstelik düğünleri, hastalıkları ve cenazeleri düşünün. Ailelerin kenetlenmesi gereken zamanlarda yokluklar, Eşinizin ailesi ne büyük boşluklar bırakıyor. Erkeğin ailesi saha dışında kaldığında kadının ailesi nerede duracağını bilemiyor. Erkek kadının ailesiyle bir arada olduğunda vicdanı daha bir rahatsız oluyor. Kendi ailesinin kabul görmediği yerde, eşinin ailesini kucaklayamıyor. Ve sonunda olan evliliğe oluyor. Birbirini desteklemeyen, kavrayış göstermeyen ve aile sebebiyle kesintisiz tartışan eşler sonunda bakıyor fakat, evlilikte aradıkları hiçbir şey kalmamış hayatlarında.

Önerilen Yazı  Kavga etmeden tartışabilme sanatı
Eşinizin ailesi
Eşinizin ailesi

Bilhassa gelin ve kaynana sorunlarından yola çıkarak bu durumu resimlemeye çalışıyorum fakat eşinin ailesiyle görüşmeyi reddeden erkekler de yok değil. Lakin sonuç aynı. Izdivaç tekrar benzer şekilde etkileniyor. Bu tavrı, yani görüşmeme kararını bölge ilk önce eşini cezalandırıyor gerçekten. Bazen bile bile ara sıra de dolaylı olarak. Arada kalan erkeğin, işin bu duruma gelmesinde hiç mi payı değil? Kesinlikle var. Fakat insan ilişkileri zor. Annesinin yeni kimliğikaynana’lik basamağında öbür davranabileceğini bilmek, Eşinizin ailesi bilhassa evliliğin ilk dönemlerinde karısı ve annesi tartıştığında nasıl davranması gerektiğini bilmek, erkek için de zorlama. Onun için de yeni bir dönem, yeni bir tecrübe. Dürüst sınırlar hazırlamak, dürüst iletişim dili göstermek bu yüzden bu değin kayda değer. Burada bayan ve erkeğe olduğu dek, kayınvalidelere de iş düşüyor. Her ilişkide çözüm odaklı edinmek gerek. Aksi takdirde, ilişkileri kesip atmak, sürekli bir çözüm olmuyor. Kangren olan kol kesilse de, eksikliği hep hissediliyor.

 

Yazar Hakkında

kadinbilgiler.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup bir çok konu hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesi.

Yorum Yap