İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

FOMO Dijital çağın yeni hastalığı

Dijital çağın yeni hastalığı: FOMO
0

Dijital çağın yeni hastalığı: FOMO

İnternete ulaşım ve zeki telefonlar artık ceplerimizde birer bilgisayar taşıma imkanı verdi. 2006 yılında ilk sosyal paylaşım sitesi Facebook’un üye kabul etmesi ve bugün dünyada her 4 kişiden birisi kadar kullanılmakta olması yeni bir durumu ortaya çıkardı. Peşinde devam eden süreçte twitter, instagram, swam, foursquare, snapchat gibi sosyal ağlar yaygınlaştı.

Önceleri sadece gençlerin ilgi gösterdiği bu platformlar bundan böyle az daha bütün yaş gruplarınca kullanılmaya başlandı. Bu sosyal ağlara yakınlarımızı, eski arkadaşlarımızı, akrabalarımızı ekledik. Farklı Alanlara Yönlendirilmiş gruplar kuruldu ve bunlara aza olduk. Bunun ilk etkisi paylaşımlarımızla birlikte; hayatımızdan, yaşadıklarımızdan, seyahatlerimizden, eğlencelerimizden herkesin haberi oldu.

FOMO

Bunun tersi olarak, tanıdıklarımızın neler yaptığından farkında olduk. Bunun eğlenceli bir durum olduğunu kabul etmek gerekir. Fakat gizlilik bir ölçüde ortadan kalktı. Bir başka gelişme ise bizim yapamadığımız ve diğerlerinin yaptıklarından ve keşfettiklerinden de ara sıra kendimizi geri kalmış olarak hissetmeye başladık. İşte bu noktada yeni bir sorun çıkmaya başladı ve gelişti. Bu duruma gelişmeleri kaçırma korkusu, diğer adıyla FOMO (Fear of Missing Out) denmektedir.

FOMO

Ülkemizde sosyal ağ başvuru oranı: %92

FOMO, oluşumunda en büyük faktör kişinin gelişmeleri kaçıracağı korkusudur. Oysa sosyal ağlarda arkadaş sayıları ve onların yaptığı eylemler dikkate alındığında gelişmelerin her birisine uyabilmek, kişi için imkansızdır. Buna karşın birey bezginlik duyar. Sürekli sosyal ağlarını denetim eder.

Hatta bu yüzden süre kaybı yaşar, işleri aksayabilir, dersleri aksayabilir veya uykusuz kalabilir. Araç kullanırken bile kontrol etmeye devam eder. Katılamadığı ya da çağırılmadığı etkinliklerden dolayı negatif duygular hisseder, dışlanmışlık yaşar. Sıkıntılıdır. Mutsuzluk, kıskançlık, paranoya, nefes almada zorluk, çarpıntı duygusal oluşur. Bunları geçiştirmek ister ancak kabul görmediği ve gelişmelerden uzaktan kaldığı düşüncesi, moral bozukluğuna niçin olur.

Önerilen Yazı  Pandemide artan hayvanlardaki asalak vakalarına dikkat

FOMO

Türkiye’deki internet kullanıcılarının sosyal medya kullanım oranı yüzde 92’ken dünya genelinde ise bu oran yaklaşık yüzde 40 civarındadır. bununla beraber Türkiye’de internet kullanıcılarının 16-24 yaş aralığındaki kullanıcıların % 84, 25-34 yaş aralığında yüzde % 77, 35-44 yaş aralığında yüzde % 62, 45-54 yaş aralığında ise yüzde % 41’i her gün internete giriyor. Ayrıca ülkemizde her iki kişiden biri akıllı cep telefonu kullanıyor. Bunlar FOMO olma riskimizin ne değin yüksek olduğunu gösteriyor.

FOMO

FOMO ile nasıl başa çıkılır

Birkaç günlüğüne sosyal ağ hesaplarınızı dondurun, sizde nasıl bir etki yarattığını gözlemleyin. Ayrım etmek başkalaşım için şarttır. Kendi hayatınıza odaklanın. Böylece neler yapıp, neler yapamadığınızı keşfedin.

Yaşadığınız anın tadını çıkarın, iyi vakit geçirirken, telefonla resim çekmeyin veya konumunuzu, kimlerle birlikte olduğunuzu paylaşmayın. Planlar yapın ve onlara uymaya çalışın.

Mutlaka hobi edinin, böylece kendinizi daha artı geliştirirsiniz. Çalışma yapın. Özellikle yürüyüş keza kendinizle baş başa kalmanızı keza de çevrenizi daha iyi fark etmenizi sağlayacaktır. Kitap okuyun. İnternet paketinizi azaltın.

Yazar Hakkında

kadinbilgiler.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup bir çok konu hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesi.

Yorum Yap