İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diyet

Hafızanızı Güçlendirmeye Destek Olacak 9 Gıda

Hafızanızı güçlendirmeye muavin olacak 9 gıda
0

Hafızanızı Güçlendirmeye Destek Olacak 9 gıda

Bir Takım besinler beyin fonksiyonlarınızı geliştirerek hafızanızı güçlendirebilir. Somon, ceviz ve daha artı beyin dostu hakkında data için aşağıya bir göz atın.

Hafızanızı güçlendirme

Su ile nemlendirin

Su cildiniz, sindiriminiz, bağışıklığınız, enerji seviyeleriniz, kilo vermeniz ve beyin fonksiyonlarınız için harikadır! American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan yeni bir araştırma, susamış kalmanın kısa süreli hafıza kaybına niçin olabileceğini buldu.

Beynimizin iyi çalışması için su önemlidir. Susuz kaldığımızda çoğunlukla baş ağrısı çeker ve bitap hissederiz. Şiddetli dehidrasyon (susamış kalma), kafanızın karışmasına ve hatta halüsinasyon görmenize niçin olabilir. Günde önerilen iki litreyi içmekte zorlanıyorsanız, yaban mersini veya çilek gibi taze meyveler, birkaç dilim salatalık ya da azıcık limon ve nane ekleyerek suyunuzu birazcık daha eğlenceli ayla getirebilirsiniz.

Hafızanızı güçlendirme

Ispanak

Esas Reis çizgi filminden ıspanağın kaslar için mükemmel bir besin olduğunu aşinayız :). Ispanak, beyin için de inanılmaz bir besindir.

Hafızanızı güçlendirme

Ispanak, beyindeki nörotransmiterlerin üretimi için her ikisi de zorunlu olan iyi bir folik asit ve C vitamini kaynağıdır. Diğer yeşil sebzeler gibi, bununla birlikte demirin emilimini destekleyen ve kırmızı kan hücresi büyümesini teşvik eden, vücutta oksijen taşınmasını iyileştiren bir klorofil kaynağıdır.

Hafızanızı güçlendirme

Yağlı balık

Çalışmalar, çok sayıda yağlı balık taşıyan bir Akdeniz diyetini uygulamanın us ve bilişsel işlevler için harika derecede faydalı olduğunu göstermiştir.

Yağ, beyninizin bütünlüğünü ve performans yeteneğini belirleyen en manâlı moleküllerden biridir. Somon, ton balığı, uskumru ve sardalya beyniniz için inanılmaz birer tercih olabilir.

Hafızanızı güçlendirme

Keten tohumu

E vitamini ve B vitamini ile dolu olan ve hemen hemen tüm tohumlar gibi, keten tohumları da inanılmaz bir sağlıklı yağ asitleri kaynağıdır. Keten tohumu, beynin motor beceriler ve mekansal farkındalık ile ilişkili bir alanı olan serebral korteksin işlevini iyileştiren “sağlıklı bir yağ” olan ALA (Alfa linoleik asit) içerir. Smoothielerinize bir çorba kaşığı eklemeyi veya yoğurtla karıştırmayı deneyin.

Önerilen Yazı  Saç dökülmesi D vitamini eksikliğinin habercisi olabilir
Hafızanızı güçlendirme

Hafızanızı güçlendirme

Pancar

Ispanak ile aynı aileden gelen pancar, beyne giden kan akışını artırdığı düşünülen kalsiyum, A ve C vitaminleri ve nitratlarla doludur. Bu, odaklanmayı ve performansı artırmaya tezgâhtar olur. Pancarı olası olduğunca yemeklerinizde kullanmaya çalışın, smoothielere ekleyin ya da meyve suyu olarak için.

Hafızanızı güçlendirme

Meyvelerle beyin gücünü artırın

Atıştırması basit olan meyveler olağanüstü bir beyin güçlendiricidir! Yaban mersininin, yüksek seviyelerde flavonoidler, özellikle de antiyosiyaninler nedeniyle öğrenmeyi ve hafızayı artırdığı düşünülmektedir. Bunların beyindeki oksidatif strese (bağımsızlık radikal hasarı) karşı koruma sağladığı düşünülmektedir.

Hafızanızı güçlendirme

Harika cevizler yiyin

Antioksidanlar açısından zengin ve antienflamatuvar özelliklerle dolu olan ceviz beyin için harikadır. Çoklu doymamış omega 6 ve omega 3 yağ asitleri bakımından zengindirler. Hücre zarlarımızın bu bileşenleri, beynin gri maddesinin kayda değer bir bölümünü oluşturur. Ceviz aynı zamanda iyi bir magnezyum kaynağıdır ve sinir sisteminin sağlıklı çalışmasında kayda değer bir role sahiptir.

Cevizin keza vücuttaki homosistein adı verilen ve akıl kaybıyla ilişkilendirilen zararlı bir kimyasalı düşürdüğü düşünülmektedir.

Hafızanızı güçlendirme

Kepekli tahıllarla enerji alın

Vücudunuzdaki her şey gibi beyin de enerji olmadan çalışamaz. Konsantre olma ve odaklanma yeteneği, kanımızdaki üzüm şekeri formunda beyne giden tatmin edici, sabit bir enerji kaynağından kazanç. Bunu, glikozu ağır ağır kan dolaşımına salan ve sizi gün her tarafında zeka olarak kurnaz tutan düşük GI’li tam tahılları seçerek başarabilirsiniz. Tam buğday, çavdar gibi “kahverengi” tahılları, ekmeği, pirinci ve makarnayı tercih edin.

 

Domates

Domateslerde yer alan zinde bir antioksidan olan likopenin, bilhassa Alzheimer olmak üzere demans gelişiminde ortaya çıkan hücrelere yönelik serbest radikal hasarına aleyhinde korunmaya muavin olabileceğini belirten iyi kanıtlar var. Emilim ve etkinliği optimize etmek için eksik arz zeytinyağı gezdirilmiş domateslerin tadını çıkarın.

Önerilen Yazı  Tarçınlı Su Zayıflatır mı? Faydaları Nelerdir? 

 

Yazar Hakkında

kadinbilgiler.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup bir çok konu hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesi.

Yorum Yap