1. Ana Sayfa
  2. Anne ve Çocuk

İşitme Kaybı Neden Olur

Duyma kaybı
0

Çocukluk çağında yapılan testler işitme kaybından koruyor

işitme kaybı

Çocuklarda işitme kayıplarının önlenmesinde aşamada uygulanacak tarama testleri kritik tartı taşıyor. Doğumdan anında daha sonra tarama testleriyle mümkün işitme anahtarları; sosyal yalıtım, okul başarısı ve dil gelişimi gibi problemleri en üye indirmek olası ülkü geliyor.

Odyolog Seda Başkurt, insan yaşamında dil edinimiyle başlayarak, işitme ile ilişki kurarak söyleyerek, sözel iletişimin temeli olan dilin insan ilişkilerini de temelini oluşturduğunu açıklama ederek, “Dil edinimi çocukluk çağında gerçekleşir. Sıklıkla 5 yaşına kadar çocuklarda dil edinimi tamamlanmakla, dil edinimi için sağlıklı işitebiliyor olmak gerekir. İşitme kaybı ile dünyaya gelen çocuklarda dil edinimi işitme kaybının tedavi edilmediği yaşıtlarından geri kalabilmektedir.

Bu yüzden işitme kaybının erken teşhisi ve tedavisi olmak akranlarına yetişmesi için kritik ağırlık taşımaktadır. İşitme problemi çocukta artikülasyon problemleri, gecikmiş konuşma gibi dil gelişim problemlerine sebep olabilmektedir ”görüşünü kaydetti.

işitme kaybı
işitme kaybı

İşitme kaybı tedavisinde izlenecek yol

Tarama testlerinin çocuklardaki olası işitme kayıplarının tespitinde ve tedavisinde bir avantaj sağladığını söyleyen Seda Başkurt, Ülkemizde Ulusal Yenidoğan İşitme Taramaları’nda; yenidoğan bebeğe halk hastaneleri, özel hastaneler ve üniversite hastaneleri gibi doğumun gerçekleştiği tüm hastanelerde işitme testi ifade etti. Başkurt, 2008 yılından bu yana 81 ilde devamlı bu programda yapılan testin bebeğe acı veren bir kullanım olmadığını vurguladı.

İşitme kaybının sonra geçirilen enfenksiyon hastalıkları, kafa travmaları, kulağa darbeler, sık orta kulak iltihabı, yüksek sese uzun süre çalışma gibi sebeplere ast olarak daha sonra da ortaya çıkabildiğine dikkat eden Başkurt, “Doğumdan hemencecik daha sonra yapılan işitme taramalarında testten geçen bebekler pek çok sebepten ötürü ilerleyen işitme kaybına maruz kalabilmektedir.

Bu sebeple okul çağına neden bütün çocuklarda ülke genelinde 81 ilde 2015 bu yandan 1.sınıflara mektep çağı işitme taramaları kadar verilen odyometre sıhhat sağlığı personeli ile afiyet sağlığı tahsis alan sağlık personelleri yaptırmak ”dedi.

Önerilen Yazı  Cocuklarda Karne psikolojisi
Duyma kaybı
Duyma kaybı

İşitme testi sonuçlarının Afiyet Bakanlığı kadar peşine düşüp takip edildiğini anlatan Başkurt, ”İlk T-ABR testinden geçemeyen çocuk işitme kayıplıdır, diyemeyiz. Aileler bu durumda pani kapılmamalı ve ikinci test sonuçları beklemelidirler. Çoğunlukla doğum sonrası kulakta akıcı birikimine ast birincil testten geçemeyen bebekler ikinci kez yapılan T-ABR testinden geçmektedir. Eğer ikinci varsayılan yapılan testten de geçemezlerse referans merkeze gönderilebilir işitme testleri yapılacaktır ”dedi.

İşitme kaybı tanısı konulan bebeklere zaman kaybetmeden tedaviye başlanması tavsiyesinde yer alan Başkurt, “Çocuğun işitme kaybının, yaşının ve dilimin göz önünde bulundurulduktan daha sonra işitme kaybını çare etmek için ilaç tedavisi, işitme cihazı ve işitsel implant uygulamaları uygulamaları. sonra özel eğitim ve rehabilitasyon desteği aldırılarak işitme kaybının meydana gelmesi dil ve hitabe problemleri ekarte edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Yazar Hakkında

kadinbilgiler.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup bir çok konu hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesi.

Yorum Yap