İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ask Evlilik

Kadınların Sahiplenme Dediği Nedir

Nedir şu kadınların “sahiplenmek” dediği
0

Kadınların Sahiplenme Dediği Nedir

Partnerine hürmet gösteren, layık veren ve kadını kısıtlamanın önceki nesillerin “erkeklik” tanımına eşit geldiğini ayırt etmiş erkekler, “kusursuzluk” kıvamına yaklaştığını düşünürken, partnerinin “sen beni sahiplenmiyorsun” suçlamasıyla karşılaşınca allak bullak oluyor. Bütün ezberleri bozuluyor ve kadının “sahiplenmekle” tamamen neyi kastettiğini anlamanın yakınından bile geçemiyor.

İtiraf etmek gerekirse, erkeklerin işi basit değil. Biz kadınlarda nazın biri bin para bu aralar. Tüm kadınlar sözleşmiş gibi, aynı şikâyet dillerinde. “Beni sahiplenmiyor şekerim” diye, sızlanıp duruyorlar. Erkekler bu şikâyete kırılıyor, alınıyor lakin amaç veremiyor fiilen. “Neyi eksik yaptım? Az mı alaka gösterdim desem, ama daha geçen hafta sonu tatil kaçamağı yapmıştık, yetmedi mi” soruları zihinlerine üşüşüyor. Nedir kadınların bu sahiplenmek dedikleri, bilen beri gelsin.

Kadınların Sahiplenme Dediği Nedir

Kadınların Sahiplenme Dediği Nedir

öyle da karmakarışık değil fiilen

Yeni cins evliliklerde, kadınlar özgürlük istiyor. Annesi, teyzesi gibi ezilmek istemiyor. Ne giyeceğine, kiminle nereye gideceğine ve kaçta eve döneceğine, müdahale ettirtmiyor. Ayakları üzerinde duruyor ya bundan böyle kadın, meslek yemeklerine, seyahatlerine karışıp, kariyerine engel olacak bir erkeği kabullenmiyor. “Tek taşımı kendim aldım” dillere marş olduktan sonra, “kaça aldın, niye aldın” teranelerine katlanamıyor. Tatiline de gidiyor, içmeye de çıkıyor. Kendisine engel olmayan, eve tıkmaya çalışmayan erkeğe “çağdaş”, velilik yapmaya çalışanına “geri kafalı” diyor.

Her şey iyi güzel de, yaşam böyle sürüp bu arada bir noktada kadın, ilişkide neyin eksik olduğuna takılmaya başlıyor. Düşünüyor, düşünüyor ve eksiği keşfediyor. “Beni sahiplenmiyor”, diyor.

Çünkü erkek, yaşam arkadaşından ziyade, ev arkadaşı olmuş. Harcamalar ortak, koşullar eşdeğer. Hayran olduğu güçlü erkeğe sığınma, korunma içgüdüleri yüzeye çıkan bayan, bakıyor ki ne hayranlık var ne de korunma. Bu durumdan, öncelikle kadının libidosu yara alıyor. İlişkide heves sönüveriyor. Erkekse baş döndürücü. Ne cinsel hayatlarının neden balon gibi söndüğünü, ne de kadının sahiplenmek dediğinin ne olduğunu, anlamıyor.

Kadınların Sahiplenme Dediği Nedir
Kadınların  Dediği Nedir

Erkeklerin anlamaması fazla bayağı çünkü kadın bile zihninde iyice toparlayamamış ancak bu olguyu. Tariflemeye çalışırken bayan bile zorlanıyor. “Babam annemi sahiplenirdi” diyor mesela. Derine indiğinizde idrak karmakarışık. ” Babam annemi kıskanırdı da. Mesela giyimine fazla karışırdı. Mini eteği bırak, pantolon bile giydirtmezdi. Annem her gideceği yer için müsade alırdı babamdan. Komşuya bile habersiz gidemezdi. Annem çok ezdirdi kendini” diye devam ediyor. “Lakin babam da annemi çok severdi, sahiplenirdi.”

Kendi ilişkisine baktığında, giyimine karışan, attığı adımın hesabını soran bir erkeği, kesinlikle istemiyor. “Fakat sahiplensin” diyor. İyi de nasıl olacak o iş? Bu bir paket mi? Ya sahiplendiğini kısıtlayarak gösterecek, ya hiç mi? Değil muhakkak. Dinleyin.

Kadınlar, “Erkeğinizin sahiplendiğini nasıl hissedersiniz” sorusuna öbür cevaplar veriyor;

Bengü, 33 Bankacı;

“Beni bunaltmasın kesinlikle fakat ara sıra kıskandığını hissettirsin istiyorum. Bu bluzu giyme demesin fakat ara sıra kaşıyla gözüyle yakan çözülmüş, diye dikkat çekici etsin örneğin. Ben bileyim ki gözü üzerimde, beni kıskanıyor.”

Yağmur, 27 Satış Temsilcisi;

“İş için yolculuğa çıkıyorum. İstiyorum ki bir arayıp sorsun, sağ salim vardım mı emin olsun. Aramadığında beni aklına bile getirmiyor, umursamıyor diye düşünüyorum.”

Nesrin, 36 Ev Hanımı;

“Eşim işi dolayısıyla sık sık seyahate çıkar. Her akşam mutlaka arar lakin ilk sorusu çocuklar nasıl. Onlardan haber almak için beni arıyor gibi geliyor bana. bir defa de sen nasılsın, günün nasıl geçti diye sorsa. ya da beni özlediğini söylese”

Yasemin, 42 banka müdiresi;

” Yok, ben artık sahiplensin falan istemiyorum. Eşim kredi kartı ekstrelerimi inceleyip hesap sormayı, telefonumu karıştırıp o kim, bu kim diye sorgulamayı,sahiplenmek sanıyor. Gardiyana yok, ona ait olduğumu hissettirecek bir erkeğe ihtiyacım olduğunu anlamadı gitti. Gün içinde bir kere ara, beni düşündüğünü bileyim diyorum, o telefonu açıp, kimle yemek yemek yiyorsun, yanında kim var diye soruyor. Vazgeçtim bundan böyle, sahiplenmesin.’

İşin özeti, kadınlar erkeğin kendilerini düşündüğünü, merak ettiğini ve kıskandığını hissetmek istiyor. Ama diğer erkeklerin bakışlarından tedirgin olup kadını kısıtlamasın, kadını varlığıyla korusun, sahiplensin istiyor. nadiren aklımdasın desin, özlediğini hissettirsin fakat bunaltmasın, engellemesin. Oraya gidemezsin demesin, fakat seni ben bırakırım desin. Kadına özel hissettirsin. İlgilensin, sorsun ama sorgulamasın istiyor.

Erkeklere bir soralım……Fazla mu karmakarışık oldu?

 

Önerilen Yazı  Sağlıklı bir ilişki için 5 altın kural

Yazar Hakkında

kadinbilgiler.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup bir çok konu hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesi.

Yorum Yap