İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ask Evlilik

Kavga etmeden tartışabilme sanatı

Kavga etmeden tartışabilme sanatı
0

Kavga etmeden tartışabilme sanatı

Ara Sıra kendimizle bile tartışıp, yaptığımız şeylerden ya da söylediklerimizden vicdan azabı duymuyor muyuz? Öyleyse, sağlıklı tartışmanın yollarını bilmeli, pek hareket etmeliyiz.

Ceren ve Emre, iki senelik evliler. Emre flört ettikleri günleri özlüyor olmakla beraber, evliliklerinde fazla da büyük bir sorun olmadığını düşünüyor. Ceren ise geleceğe dair fazla endişeli. Aralarındaki sorunları konuşamadıklarından yakınıyor. “Problemleri sürekli halının altına süpürüyormuşuz gibi hissediyorum. Emre hiçbir zaman sorunlarımızı konuşmak istemiyor. Çözemediğimiz her mesele, yarın karşımıza çıkmayacak sanki. Emre’ye güvenemiyorum artık” diyor.

Ceren’in yanında sakin sakin oturan Emre, birdenbire Ceren’in sözünü kesiyor. Doğrusu cevap beklemediği çok emin bir ses tonuyla, “Konuşunca çözebiliyor muyuz sanki Ceren?” diye soruyor. “Her konuşmamız kavgayla bitiyor. Sonunda ben öfkeleniyorum, Ceren de matem krizlerine kapılıyor. Bu duruma gelmektense, hiç konuşmamak daha iyi yok mi?”

Kavga etmeden tartışabilme sanatı

Buse ve Cüneyt ise yedi aydır birlikte. Buse evlenmek istiyor. Bundan Böyle evlenme yaşının geldiğini, biyolojik saatinin bebek alarmı çalmaya başladığını düşünüyor. Cüneyt ise Buse’yi fazla seviyor olmakla beraber, evlenmekten korkuyor. Ona göre ilişkileri demin tatmin edici olgunluğa erişmiş durumda değil. Kendi yaşlarının yok, ilişkinin yaşının hemen şimdi genç olduğunu düşünüyor. Endişelerini; “Çok pozitif tartışıyoruz. Hemen Hemen her konuşmamız kavgayla bitiyor. Geç kalmamdan bardağı apaçık bırakmama dek her şey ağız dalaşı konusu. Buse’nin dilinin kemiği yok maalesef. Buse’yi fazla seviyorum lakin böyle kavga dövüş bir izdivaç de istemiyorum” diye ifade ediyor.

Kavga etmeden tartışabilme sanatı

Peki ama, nedir birbirini bu değin seven çiftlerin her tartışmalarını kavgayla sonuçlandırmalarının nedeni? Birlikte tebessüm eden eğlenen bu insanların, niçin meslek kendi problemlerini konuşmaya geldiğinde sonu defalarca kavgayla biter? Ilk Olarak ağız dalaşı ve kavgayı birbirinden içten ayırmak lüzum. Tartışmanın enerjisi kötü olsa bile, tartışmak son derece sağlıklı. İki insanın akıl ayrılığı yaşamaması, her daim aynı kararda olması ne olası. Ara Sıra kendimizle bile tartışıp, yaptığımız şeylerden veya söylediklerimizden pişmanlık duymuyor muyuz?

Önerilen Yazı  Duygusal bir erkekle mi evleniyorsunuz

Hiç tartışmayan bir çift için iki olasılıktan bahsedebiliriz; ya geçmiş süreçte tartışmış ve sorunlarını çözmüşlerdir, yani bugüne dair ilişkilerini etkileyen ve etkileyecek problemlerde us birliğine varmışlardır, ya da tartışmamak namına problemlerin üzerini kapatıyorlardır, fakat bu çok tehlikeli. Sorunları görmezden ulaşmak, tartışmamak adına üzerini kapatmak, bir gün büyük bir patlama yaşanacağına delalettir.

Ama tartışma ve tartışma etmenin ayrımını doğru yapmak gerekir. Elbette us ayrılıkları olacak. Hatta bu hafıza ayrılıkları tartışılırken, heyecanlanılacak, sinirlenilecek ve sonuçta çözüme ulaşmanın iç huzuru yaşanacak. Lakin ağız dalaşı kontrolden çıktığında, taraflar bundan böyle öfkesini denetim edemez olduğunda ve yaralayıcı sözler filtresiz telaffuz edilmeye başlandığında, artık tartışmaktan bahsedemeyiz. Kavga başlamış demektir ve hiçbir mesele, böyle kontrolsüz bir ortamda çözüme ulaşamaz.

Kavga etmeden tartışabilme sanatı

Tartışmanın da bir adabı var

Kavga etmeden tartışabilme sanatı

Her dinç ilişkinin temeli, doğru iletişimle başlar. Kavgadan sakınmak ve içten bir iletişimle dinç tartışabilmek için dikkat edilmesi ve ilişkide ilke kabul edilmesi gereken bazı kuralları benimsemek kayda değer…

– Ilk Önce tartışma zamanını dürüst tercih etmek gerek. Partneriniz heyecanlı bir maça odaklanmışken “Hadi konuşalım” aramak, doğru bir zaman değil. Onun da kendini konuşmaya hazırlanmış hissediyor olması manâlı. İnsanlar aç, uyumayan, bitkin veya başka bir konu nedeniyle gerginken, daima daha stresli olur ve tartışmanın kavgaya dönüşme ihtimali yükselir. Ilk Olarak sorunu masaya yatırmak için, yerinde bir zamanın evvelden kararlaştırılması manâlı. Böylece, tavır teklifi uygunsuz bir zamanda gelmez, taraflar içsel olarak meseleyi
çözmeye hazırlanma fırsatı yakalar.

– Tartışılan konunun bir noktasında gerilim arttığında, öfkenin mantığın üstüne çıktığı hissedildiğinde, konuşmaya mutlaka ara verilmeli. O noktada tartışmayı devam etmek çözüme ulaşmayacağı gibi, muhtemelen kavgayla sonuçlanacak. Konuşmayı ertelemek, sakinleştikten sonra meseleyi daha itinalı ve çözümcül bir dille baştan ele almak, fayda getirecektir.

Önerilen Yazı  Sağlıklı bir ilişki için 5 altın kural

Konuşmaya, haklı çıkmak veya karşıdakine yanlışını bildirmek gibi egosal tuzaklardan arınarak, adamakıllı çözüm aramaya odaklı başlanmalı. Konuşmanın amacının tavsiye etmek ya da had bildirmek yok, ilişkiyi daha huzurlu bir noktaya taşımak olduğu unutulmamalı.

– Her ne dek üzülseniz veya sinirlenseniz de, karşınızdaki kişinin rakibiniz yok, sevdiğiniz insan olduğunu aklınızdan çıkartmamalısınız. hemen kavgalı olabilirsiniz fakat o birçok yönüyle beğendiğiniz ve sevdiğiniz insan.

– Tartışmanın bütününde içten irtibat dilini kullanmak için çaba sarf edilmeli. Yani yalnızca eşiniz veya partneriniz yok, iletişimde bulunduğunuz tüm insanlarla konuşmalarınızda özen göstermeniz gereken, yazılı olmayan kurallar burada da geçerli olmalı. Sevdiğimize yüklenmek ve nazımızın geçmesini beklemek en kolayı. Oysa ayıp etmekten çekineceğimiz, kırılmasından korkacağımız birincil insan o olmalı.

– Gözyaşlarını tabanca olarak uygulamak ya da küsmek veya ilişkiyi bitirmek gibi irtibat kanalını kapatacak tutumlardan kaçınmalı. Her tartışmada ayrılık tehdidinin havada olması, samimiyeti engelleyecektir.

– Birey veya duygular değil, davranışlar eleştirilmeli. “Böyle davranırsan ben yokum” veya “nasıl böyle düşünebilirsin” gibi eleştirilerden uzak durulmalı.

– İletişim baştan başa ‘ben dili’ kullanımına özen göstermeli. Yani “Sözümü kesip
durma. Ne kadar saygısızsın” diyen yargılayıcı bir tutum yerine, “Sözümün kesilmesinden hoşlanmıyorum. Ne söyleyeceğimi unutuyorum” deyin…

Kavga etmeden tartışabilme sanatı

İletişim baştan başa genellemelerden kaçınmalı ve o anda yaşanan soruna odaklanmalı. “Sen her zaman sorumsuzsun zaten” çağrıda bulunmak, o andaki sorunun çözümüne hitap etmez.

– Tartışma esnasında başkalarıyla kıyaslanmak, karşılaştırılmak veya etiketlenmek, etkili dinlemenin önüne geçer ve birey savunma ihtiyacı hisseder. Hiç kimse başkasıyla karşılaştırılmak ve olumsuz yönlerinin yargısız bir biçimde etiketlenmesini istemez.

– Tartışma süresince ne denli olumsuz duygular yaşarsak yaşayalım, hürmet çerçevesinde davranmayı ve konuşmayı bırakmamalıyız. Eşyaların havada uçtuğu, incitici kelimelerin fütursuzca sarf edildiği bir tartışmanın arkasında bir anlaşma sağlanmış olsa bile, yaşanan tartışmanın bırakacağı yara basit kolay kapanmaz. Saygının olmadığı bir ilişkide, sevgi de uzun süre barınamaz, uçar gider.

Önerilen Yazı  Nikahta güzel olmak için son dakika ipuçları 2022

 

Yazar Hakkında

kadinbilgiler.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup bir çok konu hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesi.

Yorum Yap