1. Ana Sayfa
  2. Anne ve Çocuk

Kış Aylarının Sinsi Hastalığı: Altıncı Rahatsızlık

Kış aylarının sinsi hatalığı: Altıncı rahatsızlık
0

Kış aylarının sinsi hatalığı: Altıncı rahatsızlık

Koronavirüs pandemisi ile yaşam düzeninin tamamen değiştiği bu günler, gerçekte bizlere viral hastalıklara niçin olan virüslerin tanınması gerektiği ve ilgili önemler alınmadığında ne nesil sonuçlarla karşılaşılabileceğimizi gösteriyor. Toplumda ‘altıncı hastalık’ olarak aşina herpes virüs ailesinden HHV-6 ve HHV-7 virüslerinin niçin olduğu hastalık ise çocuklarda kış aylarında yaygın olarak görülen sorunların başında geliyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğrul Atay, ebeveynlerin altıncı rahatsızlık ile ilgili bilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Altıncı rahatsızlık
Altıncı rahatsızlık

Altıncı rahatsızlık belirtileri

Toplumda altıncı rahatsızlık olarak aşina ‘roseola infantum’, daha çok dudak ve genital bölgede uçuk meydana getirmesi ile bilinen herpes ailesinden gelen HHV-6 ve HHV-7 virüslerinin niçin olduğu bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Altıncı rahatsızlık başlıca 6 ay ile 2 yaş arasındaki çocukları etkileyen birkaç gün yüksek alev ile seyrederek, ateş düştükten sonra vücutta gül renginde döküntülerle devamlı bir hastalıktır. Latince adı bu döküntülerin özelliğine atıfla roseola infantum yani minik çocukların gül hastalığı olarak konulmuştur.

Birçok çocukta altıncı rahatsızlık (roseola infantum) hafif bir üstteki solunum yolu enfeksiyonunu takiben yüksek ateşle seyreder, bu yüksek alev altıncı hastalığın en manâlı belirtisidir. Altıncı hastalık viral enfeksiyonlar içinde çocukluk çağında ateşli havaleye (febril konvülziyon) en sık neden olan viral enfeksiyondur.

Alev 4 ile 7 gün arasında devam edebilir bu sürede çocukta halsizlik, iştahsızlık ve boyun lenf nodlarında şişme olabilir. Hastalığın devamında ateş ansızın düşer ve hastalığın ayırt edici 2. bulgusu olan pembe-kırmızı, deride birçok süre şişkin olmayan döküntü ortaya çıkar, döküntüler basmakla solar. Bazı döküntülerin etrafında daha açık renkli haleler oluşur sonradan bu döküntüler boyna, yüze, kollara ve bacaklara yayılır. Alev 3- 7 gün civarında devam eder alev birden düşer ve döküntü başlar. Döküntüler birkaç saat ile birkaç gün aralarında değişen sürelerde solar ve geçer.

Önerilen Yazı  Cocuklarda Karne psikolojisi

Bulaşıcı olabilir

Altıncı hastalık bulaşıcıdır ancak koronavirüs, kızamık gibi büyük salgınlara yol açmaz. Enfekte olmuş bir çocuktan damlacık yoluyla konuşurken, hapşırırken ya da öksürürken etrafa saçılarak tekrar benzer su bardağını, çatalı veya kaşığı faydalanma ile de bulaşabilir. bununla birlikte enfekte damlacıklar yüzeylerin üstüne konar ve bu yüzeylere dokunup el yıkanmadan ağız ve buruna dokunulursa bu yolla da altıncı rahatsızlık yayılma gösterir. Döküntü ortaya çıkmadan çocuğun demin yalnızca ateşi varken de bulaşıcıdır.

Genel Olarak yalnızca çocuklara bulaşmakla birlikte ara sıra erişkinlere de bulaşabilir. Bu koşul başlıca erişkinin virüsü çocuklukta geçirmiş ve bağışıklık kazanmış olmasına bağlıdır. Genel hijyen kurallarına uyarak en önemlisi ellerimizi sık aralıklarla yıkayarak ve sosyal mesafeye uyarı ederek altıncı hastalıktan korunabiliriz.

Altıncı rahatsızlık tedavisi

Detaylı bir anamnez (tıbbi geçmiş) ve özenli bir fizik muayene, iyi bir doktor hasta ve hasta yakını iletişimi ile ek bir tetkike gerek kalmadan tanı konulur, ateşin ve döküntülerin karakteristik özelliği ve ailenin verdiği bilgiler bu hastalığın tanısında en kayda değer unsurlardır. Arada kalınan vakalarda kan tahlilleri virüse özel spesifik serolojik tetkikler yapılabilir. Birçok viral hastalıkta olduğu gibi altıncı hastalıkta da hastalığa özel bir çare bulunmamaktadır.

Ateşin düşürülmesi için parasetemol ve ibuprofen içerikli ilaçlar kullanılabilir. Bunun yanına, ateşi denetim altına olmak için ılık duş aldırmak, ortamın ısısını 22 – 24° arasında yetişmek ve ılık su ile ıslatılmış bezlerle soğutma gerçekleştirmek gerekmektedir. Beslenmesi eksilen çocuklarda damar yolu ile serum verilebilir ama dehidratasyonu engellemek için bu aşamadan önce çocuğun akıcı alımının artırılması teşvik edilmelidir. Hem ek komplikasyonlar varsa takibi bir çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı göre yapılmalıdır.

Önerilen Yazı  Çocuklarınızın bilgisayar başında geçirdiği zamanı dengeleyin 2022

Bütün hastalıklarda olduğu gibi dengelenmiş beslenmek, yapay veya koruyucu maddeler taşıyan paketli gıdalardan uzak durmak, sebze ağırlıklı tencere yemekleri ile çocuklarımızı beslemek, el yıkayıp temizlemek ve sosyal mesafeye dikkatli olmak 6. Hastalık için alınabilecek önlemlerdir. Son olarak şunu da unutmamakta menfaat var bu tarz çocukluk çağı viral enfeksiyonlar her zaman hayatımızın bir parçası olacaktır, viral enfeksiyonlar çocuğumuzun bağışıklık sisteminin birer öğretmeni gibidir. Manâlı olan bu yaşam paydaşlarını tanımak, ne zaman güvenli olmayan olabileceklerini ve ne süre doktorunuzdan takviye almanız gerektiğini bilmektir.

Yazar Hakkında

kadinbilgiler.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup bir çok konu hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesi.

Yorum Yap