İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Moda

Kış depresyonuyla nasıl baş edilir 2022

Kış depresyonuyla nasıl baş edilir
0

Kış depresyonu

Mevsimsel depresyon, mevsimsel değişimin tetiklediği depresyonla sonuçlanan psikolojik bir durumdur. İnsanlar genel olarak bu durumu kışın yaşarlar. En sık kadınlarda görülür.

Kış depresyonu nun belirlenmiş nedeni bilinmemektedir.  depresyonu na neden olan faktörler kişiden kişiye değişebilir. Daha uzun kış geceleri yaşamış ve güneş ışığından daha eksik yararlanan insanların,   depresyoonunu yaşama olasılığı daha yüksektir. Güneş ışığının kış depresyonu nu etkilemesinin nedeni; güneş ışığına maruz kalmanın azalmasının, hormonları, uykuyu ve ruh halini düzenleyen doğal biyolojik saati etkilediğidir.

Ailesinde psikolojik rahatsızlık öyküsü olan kişiler kış depresyonu için büyük tehlike altındadır.

Kış depresyonuyla nasıl baş edilir
Kış depresyonuyla nasıl baş edilir

Kış depresyonunun belirtileri

Kış  insanları bambaşka şekillerde etkilerken, belirtiler en sık Ekim ya da Kasım aylarında başlar ve Mart ya da Nisan aylarında sona erer. Ancak, bu süreden önce ya da sonra belirtiler yaşamak mümkündür.

Belirtiler:

– Gündüz yorgunluğu

– Konsantrasyon zorluğu

– Çaresizlik duyguları

– Sinirlilik artışı

Sosyal aktivitelere alaka eksikliği

– Cinsel ilginin azalması

– Mutsuzluk

– Kilo Almak

Tedbir alınmadığında kış depresonu yaşamış ırk intihar düşünceleri dahi yaşayabilir.

Kış depresyonuyla nasıl baş edilir
Kış  nasıl baş edilir

Kış depresyonu nun tedavisi

Kış  danışmanlık ve terapi ile çare edilebilir. Kış mevsiminde alternatif bir çare de ışık tedavisidir. Bu, doğal ışığı yakalayabilmek için her gün en az 30 dakika özel bir ışık alınması ile uygulanır. Işık terapisi yalnızca doktor gözetimi aşağı ve onaylanmış cihazlar ile uygulanmalıdır. Solaryum gibi diğer ışık yayan kaynaklar başvuru için tehlikesiz değildir.

Dinç yaşam biçimi alışkanlıkları da  depresyonunun belirtilerini en üye indirmeye muavin olabilir.

– Yağsız protein, meyve ve sebzelerle dinç besin

– Çalışma

– Ahenkli uyku

Bazı ırk antidepresanlar gibi ilaçlardan yararlanır. En iyi çare için hangi ilaçların en iyi olabileceği konusunda doktorunuzla konuşun.

Önerilen Yazı  Hamilelik Giyiminde Nasıl Kıyafetler Tercih Edilmelidir

Kış  ile ilişkili belirtiler yaşarsanız, bir doktora, danışmana ya da psikiyatriste başvurun.

Kendinize ya da başkalarına zarar verecek gibi ya da hayatın bundan böyle yaşamaya değer olmadığını hissediyorsanız, anında tıbbi takviye isteyin ya da 112’yi arayın.

özel içeriğidir.

Yazar Hakkında

kadinbilgiler.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup bir çok konu hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesi.

Yorum Yap