1. Ana Sayfa
  2. Anne ve Çocuk

Koronavirüs nedeniyle çocukluk aşılarını ertelemeyin 1.ası

Salgın nedeniyle çocukluk aşılarını ertelemeyin
0

Koronavirüs Salgın nedeniyle çocukluk aşılarını ertelemeyin

Koronavirüsün bulaşmasını durdurmak için yoğun bir şekilde sürdürülen araştırmalar, aşının bireysel sağlığın ötesinde toplumlar için ne dek büyük bir öneme sahip olduğunu bir defa daha ortaya koydu. Koronavirüs enfeksiyonu aylardır diğer hastalıkların önüne geçmiş gibi görünse de bilhassa hepatit, kızamık ya da su çiçeği gibi aşı ile önlenebilir hastalıklar yayılmaya devam ediyor. bu nedenle bebeklerin ve çocukların aşılarının uyumlu olarak yaptırılması gerekiyor.

Çocukluk çağı aşılarının ihmale gelmeyeceğini vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Matben, tüberkülozdan ölen, çocuk felcinden sakat kalan, kızamık salgınıyla beyin hasarı kalan çocukları günümüzde görmüyorsak, bunun yapılan aşılamalar baştan sona olduğunu dile getirdi.

Aşılamanın özellikle pandemi sonrası toplum sağlığı açısından çok manâlı olduğunun altını çizen Dr. Matben, Afiyet Bakanlığı’nın aşı programıyla beraber bu kapsam dıştan olan özel aşılardan bahsederek ebeveynlere önemli öneri ve uyarılarda bulundu.

Koronavirüs
Koronavirüs

Çocukluk çağı aşıları

Beşli karma aşı

herkes birbirinden güvenli olmayan olan kuşpalazı, tetanos, boğmaca, çocuk felci ve menenjit hastalıklarından korunmak için “beşli karma” biçiminde uygulanan aşı, 2, 4, 6 ve 18. aylarda yapılıyor, gerisinde 4 ve 9. yaşlarda da her tarafta edilmesi gerekiyor. Bu aşı çocukları menenjitten de koruyor. Ama Beşli Karma (DaBT-İPA- Hib) aşıların koruyuculuğu minimum üç dozu yaptırdıktan daha sonra başlıyor. böylece ne kadar erken yapılırsa koruma öyle erken dönemde başlıyor. İkinci aydan itibaren bu aşıların yapılması gerekiyor.

Kara Sarılık B aşısı

Kara Sarılık anlamına gelen ve farklı alanlara yönlendirilmiş tipleri yer alan kara sarılık, en yaygın bulaşıcı hastalıklar aralarında. Türkiye’de oldukça yaygın olan Kara Sarılık B hastalığı, ilerleyen dönemde kronik hepatite ve siroza niçin olabiliyor. Hepatit B virüsü, bu virüsü taşıyan anneden, kan ve kan ürünlerinin nakli, cinsel ilişki, ufak kesikler, kulak delinmesi, dövme, diş tedavisi, manikür ve pedikür işlemleri nedeniyle bulaşabiliyor. Yol açtığı sorunlardan korunmak için bebek doğar doğmaz yapılan Karaciğer Iltihabı B aşısı, birinci ve altınca aylarda tekrarlanarak üç doz halinde uygulanıyor.

Önerilen Yazı  Teknolojik aletlerin kullanımı arttı: Dijital yorgunluğa 2022' de dikkat
Pnömokok aşısı

Zatürre olarak geçen pnömokok aşısı, sinüzit ve zatürreden orta kulak iltihabına ve pnömokok menenjite kadar geniş bir koruyuculuğa sahip. Koronavirüsün solunum yollarına etkisi sebebiyle bu aşının önemi salgın döneminde daha da arttı. Pnömokok aşısı bebeğin 2, 4 ve 12. aylarında uygulanır.

Verem aşısı

Tüberküloz geride kalan bir rahatsızlık gibi görünse de ülkemizde hala yaygın bir sıhhat sorunu sayılıyor. bu nedenle BCG olarak bilinen tüberküloz aşısının uygulanması Türkiye açısından büyük yük taşıyor. 2. aydan itibaren uygulanan aşı sol omuza yapılıyor. Aşının yapıldığı yerde bir yara izi oluyor. Ama bere izi olmaması aşının tutmadığı anlamına da gelmiyor. Verem aşısı olduysa çocuğunuz tüberküloz mikrobuna karşısında bağışıklık kazanmış oluyor.

Kızamık, kızamıkçık, kabakulak üçlüsü

Toplum sağlığını yakından ilgilendiren kızamık, kızamıkçık ve kabakulak hastalıklarına karşısında koruma sağlayan “üçlü aşı” bir yaşında yapılıyor, yoğun emrindeki etki yapmıyor. Bir hafta, on gün sonradan hafif ateş ve döküntü gelişebiliyor ama bu belirtiler 3-5 günde geçiyor. Son 3-4 yıldan bu yandan Avrupa’dan başlayan bir kızamık salgını var. Türkiye’de nadiren 9. ay ile 11. ay arasındaki bebeklerde ekstra doz kızamık aşısı uygulanıyor ve aşı kampanyaları düzenlenebiliyor.

Su çiçeği aşısı

Döküntü yapan ve bulaşıcılığı çok yüksek bir hastalık olan su çiçeğinden korunmak için yapılan aşı da kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşılarıyla beraber 12. ayda uygulanıyor.

Karaciğer Iltihabı A aşısı

Türkiye’de fazla sık görülen bulaşıcı rahatsızlık olan Karaciğer Iltihabı A, ellerden su ve yiyeceklerden bulaşıyor, karaciğeri etkiliyor. Çocukluk çağında 18 ve 24. ayda iki doz şeklinde uygulanan aşı ise bu yaygın hastalıktan koruyor ve herhangi bir tabi etkisi bulunmuyor.

Koronavirüs
Koronavirüs

Rotavirüsle ve menenjitle mücadele eden aşılar

Sıhhat Bakanlığı’nın aşı takviminde yer almamasına rağmen çocuk sağlığı açısından gerekli olan diğer aşılar da bulunuyor. Bunlardan rotavirüs ve meningokok aşıları öne çıkıyor. Rotavirüs, çocukluk çağında çok sık görülen mikrobik olmayan ishal ile ortaya çıkar. Çocukların yüzde 90’ı ishal, kusma, alev şikayetiyle hastaneye kazanç. Genel sağlık durumu bozukluğuna yol açabilen bu virüs, yaşamsal riske de niçin olabilir. Ağızdan alınan rotavirüs aşısının iki veya üç doz uygulanan türleri bulunuyor. İlk tatbik genel olarak 2 ya da 3. ayda yapılıyor.

Önerilen Yazı  Sağlıklı bir ilişki için 5 altın kural

Erken çocukluk çağından itibaren görülen bir menenjit türü olan meningokok, 24 saat içerisinde damar sistemini etkileyip kanama, pıhtılaşma bozukluğu ve çoklu organ yetmezliği ile yaşamı korkutma eden büyük bir sağlık durumu sorunu haline gelebiliyor. İki türü bulunan aşı en erken 3. ayda uygulanıyor. Etkisi aşılamadan altı hafta daha sonra başladığı için erken kullanım manâlı. Bir yaşın altındaki çocuklar daha yüksek tehlike taşıdığı için aşılama muhtemel olduğunca erken başlamalı. Fakat ilerleyen yaşlarda da yapılabilir. Doz sayısı yaşa göre değişiyor.

Yazar Hakkında

kadinbilgiler.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup bir çok konu hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesi.

Yorum Yap