İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Meme kanseri tanısı nasıl konulur

Ülkemizde yılda yaklaşık 18 bin kadına meme kanseri tanısı konuluyor
0

Meme kanseri tanısı nasıl konulur

Meme kanseri, Türkiye’de ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme niçin olan meme kanseri olarak öne çıkıyor. Erkeklerde, kadınlara oranla çok daha az çoğunlukla görülen meme kanseri, dünyada ve Türkiye’de en sık izlenen birincil 10 kanser arasında bulunuyor. Meme kanseri görülme sıklığı dünya geneli için 100 binde 46,3 iken Kuzey Avrupa ülkeleri için 92,6, Doğu Asya için 39,2, Amerika Birleşmiş Devletleri için 38,3 ve Türkiye için 45,6 olarak ifade ediliyor.

Bir yıl içinde Türkiye’de takriben 18 bin kadına meme kanseri teşhisi konuluyor. Geçmişte ileri evrede tanı edilen meme kanserinin çare başarısı, Afiyet Bakanlığınca yürütülen tarama programlarıyla erken teşhis doğru artıyor. Türkiye’de toplum tabanlı kanser taramaları, bütün illerde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve Dinç Yaşam Merkezlerinde (SHM) yapılıyor.

Meme kanseri tanısı nasıl konulur
Meme kanseri tanısı nasıl konulur

Kadınlarda erkeklerden 100 kat daha pozitif meme kanseri görülüyor

Bütün kanserlerde olduğu gibi sebze ve meyveden zengin, yerinde koşullarda hazır gıdaların tüketimi ile dinç besin alışkanlıklarının yerleştirilmesi, somut aktivitenin artırılması, dinç kiloda olma, sigara ve içki kullanımından uzak durma ile meme kanseri riski azaltılabiliyor.

Emzirmenin meme kanserinden koruduğuna dair çok sayıda alıştırma bulunduğu için bütün annelerin bebeklerini en düşük 2 sene süreyle emzirmeleri öneriliyor.

Meme kanseri tanısı nasıl konulur

Meme kanserinde yaşam şekliyle ilişkili, değişken risk faktörleri, pozitif kilolu veya kilolu (obez) olmak, yeterli somut aktivite yapmamak, hiç doğum yapmamış ya da ilk doğumunu 30 yaşından sonra yapmış edinmek, doğum teftiş hapı ve iğnesi göstermek, menopoz sonrası hormon tedavisi edinmek, içki kullanmak olarak sıralanıyor.

Meme kanserinde değiştirilemeyecek risk faktörlerinde ise kadın elde etmek birincil sırada yer alıyor. Çünkü, kadınlarda erkeklerden 100 kat daha pozitif meme kanseri görülüyor. Yaş elde etmek, belirtilen ırsi genlere, yoğun meme dokusuna ve ailede meme kanseri öyküsünün bulunması, kişinin bir memesinde kanser olması, memede sevecen oluşumların saptama edilmesi, erken adet (mens) görmeye başlanılması, menapoza 55 yaşından daha sonra girilmesi, göğüse radyoterapi alınması da öteki değiştirilemeyecek faktörler arasında gösteriliyor.

Önerilen Yazı  2022 'de Erkekler kadınlar tarafından daha dinç olduğunu düşünüyor
Meme kanseri tanısı nasıl konulur
Meme kanseri tanısı nasıl konulur

Meme kanserinde tanı ve çare

İlgili merkezlerde bilhassa erken tanı için kendi kendine meme muayenesi (KKMM) anlatılıyor. 40-69 yaş arası kadınların ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapması ve yılda bir defa de doktora meme muayenesi için gitmeleri öneriliyor. 40-69 yaş aralığında yakınması olmayan kadınlarda meme kanserinin erken tanısı için yapılan mamografi ise 2 yılda bir çekiliyor.

Meme kanseri tanısı nasıl konulur

Her hastanın tedavisi çeşitlilik gösteriyor ve tedavi kararında hastalığın yeri, evresi, hastanın yaşı ve öteki afiyet sorunlarının var olup olmaması gibi birden pozitif etmen rol oynuyor.

Meme kanserinde cerrahi, ışın tedavisi (radyoterapi) ve ilaç tedavisi (kemoterapi) gibi bambaşka tedavi seçenekleri uygulanıyor.

Yazar Hakkında

kadinbilgiler.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup bir çok konu hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesi.

Yorum Yap