İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Miyomlar nedeniyle oluşan sıhhat sorunları

Miyomlar nedeniyle oluşan sıhhat sorunları
0

Miyom lar nedeniyle oluşan sıhhat sorunları

Miyomlar, rahim ve çevresinde görülen, düz kas dokusundan köken bölge sevecen tümörler olarak adlandırılıyor. Miyomların boyutları 1-15 cm arasında değişebiliyor ve 35-40 yaşlarındaki kadınların ortalama %30-40’ında görülebiliyor. Çare edilmediği takdirde pek fazla sıhhat problemine davetiye çıkaran miyomlar insanlar aralarında kapalı ameliyat olarak aşina laparoskopik cerrahi ile konforlu bir şekilde alınabiliyor.

Miyomlar

Östrojen miyomların büyümesine niçin olabilir

Miyomların neden oluştuğu kesinkes bilinmemekle birlikte yapılan bilimsel incelemeler, östrojenin miyomların büyümesine yol açtığını göstermektedir. Vücuttaki östrojen düzeyleri, vücudun doğal seyrine bağlı olarak artabilir ya da azalabilir. Örneğin; gebelikte östrojen seviyesi artmakta, menopozda ise düşmektedir. Bir Takım ilaçlar da östrojen düzeylerinde değişikliğe niçin olmaktadır. Hem çevresel ve genetik faktörlerin bu konuda etkisi olduğu düşünülmektedir. Miyomların niçin olduğu afiyet sorunları;

– Uzun süren ve fazla miktarda adet kanaması, ara kanamalar,

– Gün içerisinde sık idrara çıkma, hem kabızlık,

– Fazla ve uzun süren kanamalara alt kansızlık, basit yorulma ve halsizlik,

– Karında çoğaltma, şişlik, ele gelen kitleler,

– Kısırlık,

– Tekrarlayan düşükler.

Miyomlar

Kansere yol açabilme ihtimali bulunuyor

Miyom rastlanan hastalarda kanser gelişme riski çok ender de olsa görülmektedir. Bilhassa menopozdan sonradan miyomlarda ani artma tespit edildiğinde bu durum kanser şüphesi doğurabilir. Fakat bu olanak binde beş oranındadır.

Miyomlar genel olarak herhangi bir semptom vermez. Tetkik esnasında tesadüfen saptama edilebilmektedir. Ama birçok vakit yükselme ile orantılı yani hastalığın ilerlediği durumlarda, aşırı miktarda adet kanamaları, sık idrara çıkma, karında çoğaltma ve şişkinlik, adet dönemlerinde kuyruk sokumunda sızı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. bu nedenle 35 yaş sonrası her yıl düzenli jinekolojik tetkik yaptırılması çok önemlidir.

Önerilen Yazı  Saçları Kalınlaştırmanın 5 Yolu
Miyomlar

Ameliyat öncesi bazı ilaçlar miyomları küçültebiliyor

Tedavide kullanılan bir takım ilaçlar, yumurta üretimini baskılayıp geçici bir vakit menopoz etkisi yaparak miyomların küçülmesini sağlayabilir. Bu dilekçe genelde cerrahi öncesi miyomların küçülmesini karşılamak ve kanamayı azaltmak için kullanılır. Miyomun büyüklüğü, sayısı, bulunduğu yer, hastanın yaşı ve gebelik planlaması ameliyatın şeklini belirler.

Miyomlar

Kapalı ameliyat ile kalıcı ve belirlenmiş çare mümkün

Miyomektomi, miyomun rahim duvarından çıkarılması işlemidir. Çocuk sahibi elde etmek isteyen hastalarda, rahmin korunmasını karşılayan bir yaklaşımdır. Halk arasında kapalı ameliyat olarak aşina laparoskopik ya da açık cerrahi ile yapılabilir. Miyom ameliyatları günümüzde artık kapalı olarak yapılabilmektedir. Hastanın karın bölgesine özel aletler ile girilerek açılan birkaç delikten yapılan ameliyatlar, açık cerrahiye göre hastaya manâlı ayrıcalıklar sağlar.

Laparoskopik miyomektomi hastaya konfor sağlıyor;

– Hastanede yatış süresini kısalır.

– Kanama, enfeksiyon ve fıtık riskini azaltır.

– Ortaya çıkacak karın içi yapışıklık riskini en aza indirir.

– Daha az sızı görülür.

– Kısa sürede iyileşme sağlar.

Yazar Hakkında

kadinbilgiler.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup bir çok konu hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesi.

Yorum Yap