İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ask Evlilik

Nişan ve düğünde takılan takı kime aittir

Nişan ve düğünde takılan takı kime aittir
0

Nişan ve düğünde takılan takı kime aittir

Nişan/düğünlerde geline ve damada takılan paralar ve ziynet eşyaları kimin? Nişan bozulursa takıların iadesi gerekli mu? Bu takılar boşanma halinde mal paylaşımına dahil edilebilir mi? Avukat Elvan Kılıç, konu hakkında bilgilendiriyor.

Düğünde takılan altın ile para bağış niteliğindedir ve kadının mülkiyetine geçmiş olduğu kabul edilir. Yani kendisine takıldığından itibaren takılar artık kadınındır, onun malıdır. Uygar Kanun hükümlerine tarafından evin ihtiyacını yerine getirmek kocanın yükümlülüğü altındadır. Kocanın altınları ailenin gereksinmeleri için harcanmış olması, bunları aynen veya bedelini ödeme yükümlüğünden kurtarmaz, koca yine de eşinin izni olmadan ona takılan altınları alıp kullanamaz.

Nişan ve düğünde takılan takı kime aittir

Kadının ziynet eşyalarını rızası ile müşterek giderler için harcanmak üzere verdiğinin ispatlanması halinde erkeğin ziynet eşyalarının bedelini iade etme yükümlülüğü ortadan kalkar. Yani bu durumda kadının rızası ve onayı aranmaktadır. Daha önce aile mahkemelerinde bir süredir boşanma aşamasında açılan ziynet eşyaları ve takı paralarının iadesi davalarında, “Takı kime takılmışsa onundur. Kocaya takılmışsa, kocanındır” şeklinde kararlar çıkıyordu. Ayrıca Yargıtay’ın eski kararında, erkeğe takılan takılar erkeğin “bireysel malı”, kadına takılanlar da kadının “kişisel malı” sayılıyordu. Oysa bu bakış bundan böyle değişti. Yargıtay, düğünde takılan takıların geline ait olduğu görüşündedir. Aksine bir uzlaşma veya o yöreye özgü bir gelenek veya örf-adet kuralı yahut ziynetler de takı paraları da kadına aittir.

Nişan ve düğünde takılan takı kime aittir

Kanuna göre, bayan rıza verirse yeniden hiç iadesi istenmeyecek şekilde düğündeki ziynet eşyaları kocaya verilebilir. Bir diğer istisna ise, kadının rızası ve onayı ile ziynet eşyalarının bozdurulup evin ya da kurulan yeni yaşamın iki taraflı ihtiyaçları için harcanmasıdır. Mesela iki taraflı evin tadilat masraflarına, nikah masraflarına veya beyaz eşya masraflarına masraf yapıldığı koca tarafından ispatlanırsa, koca ziynet eşyalarını geri vermek zorunda değildir.

Önerilen Yazı  Sağlıklı bir ilişki için 5 altın kural
Nişan ve düğünde takılan takı kime aittir

Ziynet eşyası davası nasıl açılır

Ziynet eşyaları davası açarken ziynet eşyalarının tıpkı iadesi, bu mümkün değilse bedelinin ödenmesi başvurusunda bulunulmalıdır. Nikah takıları iadesi davasını görmeye görevli ve yetkili mahkemeye davalının ikâmetgâh yeri Aile Mahkemesidir. Dava ziynet eşyalarının rızası dışarıya elinden alındığını iddia eden taraf göre diğer eşe aleyhinde açılacaktır.

Ziynet eşyalarına ilişkin davada, ziynet eşyalarının mülkiyetinin saptama edilmesi durumunda bu husus ayni mülkiyet hakkına ilişkin olup, zamanaşımına bağlı değildir; fakat istem ziynet eşyalarının tazminine ilişkinse Türk Borçlar Kanunu gereğince 10 yıllık zamanaşımı dikkate alınacaktır. Ayrıca belirtmekte üstünlük var, izdivaç süresince eşlerin birbirinden olan alacakları için zamanaşımı süresi işlemeye başlamayacağı için 10 takvim sürenin tayini bu data üzerinden yapılmalıdır.

Nişan ve düğünde takılan takı kime aittir

Nişanın bozulması durumunda nişan takılarının durumu nedir

Nişanın bozulması durumunda da takıların iadesi istenebilir hatta bu iadeyi sadece taraflar yok, nişana katılan aile bireyleri ya da yakınlar da isteyebilmektedir. Uygar Kanun böyle bir yasal korumayı sadece taraflara vermemiş bununla beraber nişana katılan yakınların da nişanın bozulması durumunda böyle bir hakları olduğunu belirtmiştir. Uygar Kanun 122. Maddesi’ne göre; eğer nişanlılık evlenme dışındaki bir sebeple sona ererse, nişanlıların birbirlerine veya esas ve babanın ya da onlar gibi davrananların, öteki nişanlıya vermiş oldukları alışılmışın dışındaki hediyeler, verenler göre geri istenebilir. Fakat asıl veya babanın ya da onlar gibi davrananların taktıkları takı ya da altınların iadesini isteyebilmesi için bir takım şartlar vardır. Kanuna kadar bu şartlar şunlardır:

– Verilen hediyeler nişanlılık dolayısıyla verilmiş olmalıdır.

Geri istenecek olan hediyelerin veya takıların olağandışı olması gerekir. Örneğin amcası yeğenine nişan hediyesi olarak yazlığını vermiştir. Çünkü tuhaf çağırmak ufak bir takı demek değildir. Büyük bir değeri olan bir hediyenin verilmesi demektir. Hediye aleyhinde tarafa verildiği için mülkiyeti de karşısında tarafa geçer. Yani amca yeğenine yazlık gayrimenkul vermişse yeğeninden geri isteyebilir oysa yeğeni başka bir 3. kişiye yazlık evi devrederse bunu isteyemez çünkü tapuya güven ilkesi vardır. Bu sebeple de kısaca hediyelerin, takılan takıların iadesi için acayip bir koşul olması gerekmektedir.

Önerilen Yazı  Erkekler Ne Söyler Kadınlar Ne Anlar 3 kelime ile

– Nişanlılık baştan olmalı yani izdivaç dışarıya bir sebeple sona ermelidir.

Takıların ve hediyelerin geri iadesini isteme hakkına sahip olanlar; nişanlılar, anne ve babaları veya anne ve baba gibi hareket eden kişilerdir. Bu kişiler anne ve babanın kardeşleri olabilir. ya da çocukluğunda kendilerine bakan süt anne gibi, anneanne büyükbaba ya da babaanne dede veya aile dostu da olabilir.

Nişan ve düğünde takılan takı kime aittir

Takıların iadesi davasında altınlar ya da paraların değeri nasıl ölçülüyor

Ziynet eşyalarının ispatı genelde tanık delilleri, fotoğraf video vb. arşiv, araştırmacı raporları ile sağlanmaktadır. İade davasını açan kişi, davasını dayandırdığı iddiaları kanıt etmeli ya da sanık davacının iddialarını çürütememelidir. Bu noktada araştırmacı raporu kayda değer bir kanıt sayılmaktadır. Kadının ziynet eşyalarının ispatı düğünde takılan ziynet eşyalarının ispatı, varlığı, miktarı, türünü tespit etme ya da bunların ödenmesi için değerinin tespiti nedeniyle mahkeme araştırmacı görevlendirecektir.

Bilirkişi raporu hazırlanırken düğünde çekilen görüntü ve fotoğraflarla birlikte tarafların savunma ve talepleri doğrultusunda dikkate alınır. bununla birlikte dosyada mevcut video ve fotoğraflara tarafından hangi takıların şikayetçi üzerinde bulunup bulunmadığı rapor içeriğinde tek tek takılan takının tarzında gramajına dek ne olduğu belirtilmelidir.

 

Yazar Hakkında

kadinbilgiler.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup bir çok konu hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesi.

Yorum Yap