1. Ana Sayfa
  2. Diyet

Saç dökülmesi D vitamini eksikliğinin habercisi olabilir

Saç dökülmesi, D vitamini eksikliğinin habercisi olabilir
0

Saç dökülmesi D vitamini eksikliğinin habercisi olabilir

Tatmin Edici miktarda vitamin ve besin edinmek, yaşlandıkça kendimizi hastalıklardan korumanın belli başlı yollarından biridir. Fakat iyice ne kadar ihtiyacınız olduğunu çakmak söz konusu olduğunda, işler azıcık zorlaşabilir. Neyse fakat, açıklanmış bir besine daha pozitif ihtiyacınız olabileceğine muhabere edebilecek, uyarı etmeniz gereken bazı belirtiler var. D vitamini eksikliği laf konusu olduğunda, saç dökülmesi önemli bir bulgu olabilir.

Saç dökülmesi

Birçok sağlık durumu sorununu önlüyor

D vitamini, vücudunuz için en manâlı besinlerden biridir. Birçok insan D vitamini eksikliği yaşar. D vitamini, sağlam kemikler, aydınlık cilt ve zinde bağışıklık sistemi için gereklidir ve hatta vücudun insülin düzenlemesinde de rol oynar. Sadece bu da değil, optimal D vitamini seviyeleri kalp hastalığı, osteoporoz ve hatta buhran gibi durumları da önleyebiliyor.

Saç dökülmesi

D vitamini ve saç dökülmesi bağlantısı

Bu manâlı beslenme maddesinin düşük seviyeleri, düşük kemik yoğunluğu , yumuşayan kemikler, osteoartrit ve kanser gibi bir dizi durumla ilişkilendirilmiştir. Bilmeyebileceğiniz şey ise D vitamini eksikliğinin saç dökülmesine de neden olabileceğidir.

D vitamini saç köklerinizi uyarmada önemli bir rol oynar. Bu, zaten var olan saç köklerini ve yenilerinin büyümesini teşvik etmeyi içerir. Araştırmalar, düşük D vitamini seviyelerinin saç dökülmesine niçin olabileceğini gösteriyor. Keza, D vitamini eksikliği, ayrıca erkeklerde keza de kadınlarda kafa derisinde ve diğer alanlarda lekelere niçin olan bir şart olan alopesi ile ilişkilendirilmiştir .

D vitamini eksikliğinin öteki semptomları aralarında bitkinlik, sızı ve sızılar, düşük bağışıklık (mesela, sıkça hastalanma), kaslarınızda ve eklemlerinizde yönelim bozukluğuna ve denge eksikliğine neden olan sancı, gerginlik kırılmaları ve çoğu kez moral bozukluğu sayılabilir. D vitamini eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, sağlık durumu profesyonelinden yardım alın.

 

Önerilen Yazı  Karaciğeri koruyan besinler

Yazar Hakkında

kadinbilgiler.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup bir çok konu hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesi.

Yorum Yap