İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Teknolojik aletlerin kullanımı arttı: Dijital yorgunluğa 2022′ de dikkat

Teknolojik aletlerin kullanımı arttı: Dijital yorgunluğa dikkat
0

Teknolojik aletlerin kullanımı arttı

Küresel koronavirüs salgını bütün dünyada teknolojik aletlerin kullanımını artırdı. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) 2021 yılında 16-74 yaş aralığında internet kullanımının yüzde 79 olduğunu açıklamıştı. TÜİK’in araştırmasına kadar,

2021 yılında evden internet erişim yüzde 88 iken bu oran 2022 yılında yüzde 90’lara çıktı.

Dr. Öğr. Üyesi Seda Gökçe Turan,

“Çiftler veya eşler bir aradayken yüzde 69 oranında teknolojik araç (e-mail, telefon, bilgisayar vb) kullandıklarını söylüyor ve bunun da iletişimini olumsuz yönde etkilediğini görüyoruz. Evden çalışmanın artmasıyla beraber, evde teknoloji kullanımının arttığını da görüyoruz. Dijital bitkinlik kişinin farkında olmadan arkadaşlarıyla ve sosyal çevresiyle iletişimi olumsuz yönde etkileyecektir” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Seda Gökçe Turan, araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi.

Uzayan toplantılar evliliği negatif etkileyebilir

Teknolojik araçların sıkıcı bir etkisinin olmasının yanı sıra kişiyi rahatlatan, eğlendiren veya boş vakitlerini değerlendirmesine faydalı olacak yönleri de var. Çiftler ara sıra tek başlarına dijital ortamlarda zaman geçirdiklerinde,

online oyunlar oynadıklarında veya meditasyon, yoga yaptıklarında ya da en basitinden yurtdışından bir arkadaşlarıyla görüntülü konuştuklarında sahiden daha iyi ve dinlenmiş hissedebilirler.

Tek başlarına, kendilerine ayırdıkları bu vakit sahiden onların ilişkilerine de daha artı ve nitelikli bir enerji harcamalarına sebep olabilir.

Lakin, bilhassa Pandemi döneminde evden alıştırma ile birlikte bu uzun süreli teknolojik vasıta kullanımı, belirsizlikler dolayısıyla şahısların bilgisayar ve cep telefonuna bağımlı hale gelmesi, derme çatma saatlerde gelen e-mailler ve uzayan toplantılar, evlilikteki irtibat kalitesini etkileyecektir.

Bekar bireyler tarafından bakacak olursak da durum çok da ayrı değildir. Dijital takâtsizlik kişinin haberdar olmadan arkadaşlarıyla ve sosyal çevresiyle iletişimi negatif yönde etkileyecektir. kimsesiz dijital ortamlarda zaman geçirip eğlenmek ile kesintisiz e-mail ya da telefon beklemenin kişinin üzerindeki etkisi benzer değildir. Teknolojiyi hayatımızdan dışlamak gibi bir gayemiz hiçbir zaman olmamalı.

Önerilen Yazı  Pandemide artan hayvanlardaki asalak vakalarına dikkat
Teknolojik
Teknolojik

Sürekli gündemi peşine düşüp takip etmek iletişimi olumsuz etkiliyorTeknoloji kullanımının artmasının aile içi irtibat üstünde hem olumlu keza de olumsuz etkileri olabilir. İletişimin teknolojik araçların yoğun kullanımı ile sekteye uğramasını ifade eden ‘teknoference” tabiri burada karşımıza çıkıyor. Yoğun bir teknoloji kullanımı ancak buradan sadece sosyal ağ ya da telefon kullanımı anlamamamız lüzum.

 

Çevrimiçi oyunlar, sürekli gelen iş mailleri, jurnal haberleri patolojik olarak ve sürekli peşine düşüp takip etmek, gündemi sürekli kaçıracağım korkusu ile sürekli internet uygulamak, haber sitelerini peşine düşüp takip etmek, afiyet haberleri ile alakalı kesintisiz tarama yerine getirmek da aile içi iletişimi olumsuz etkileyen faktörler.

laflamak, birbiri ile ilgilenmek yerine aralıksız teknolojik vasıta kullanımı şüphesiz ki iletişimi azaltacak veya olmuşuz etkileyecektir.

Bunun yanı sıra ailenin bir araya gelip film izlemesi ve seçmesi, sosyal medya hesaplarından aile resimlerine bakılması da aksine aile içi paylaşımı arttıracak, pekiştirecek olaylar. Teknoloji çağında yaşadığımızı unutmamak zorunlu.

İletişimi destekleyecek ya da arttıracak şekilde teknolojik araçların hayatımıza entegrasyonu fazla önemli. Eğer oysa iletişimi azaltıyor diye teknolojik vasıta kullanımını hayatımızdan çıkarırsak bu da aynı şekilde ailenin ne değin nitelikli zaman geçirdiğini sorgulamamıza neden olabilir.

Kısa süreli ve ani olan durumlarda evden çalışma etkisi ile teknoloji araçlarının fazla yoğun kullanımının aralıksız olması, teknoloji bağımlılığı, evden çalışma modellerinin çalışanlar hazır olmadan kesintisiz ışık halkası getirilmesi evli ya da bekar bireyler için sorun olacaktır.

Bu sebeple, bilinçli teknoloji kullanımı, teknolojinin olumlu olduğu kadar negatif yönlerinin de anlatıldığı hizmet içi eğitimler etkin olacaktır. Aile içi irtibat tek başına teknolojik vasıta kullanımından etkilenecek değin “tek boyutlu” bir kavram yok.

Bu sebeple eğer aile içinde irtibat problemleri arttıysa bunu yalnızca teknolojiye mal etmemeliyiz. Technoference yani teknolojik araçların kullanımına emrindeki olarak iletişimin sekteye uğraması bundan böyle fazla sık rastlanan bir durum. Bu sebeple bilhassa yeni evli çiftlerin ilişkilerinin kalitesini korumak veya arttırmak için technoference hakkında veri sahibi ve farkındalıklı olması fazla önemli

Önerilen Yazı  Duygusal bir erkekle mi evleniyorsunuz

Yazar Hakkında

kadinbilgiler.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup bir çok konu hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesi.

Yorum Yap