İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Böbrek taşlarında üreterorenoskopik çare

Böbrek taşlarında üreterorenoskopik çare
0

Böbrek taşlarında üreterorenoskopik çare

Böbrekler, yaşamın devam edebilmesi için atık maddelerin vücuttan atılmasını sağlıyor. Temizlenen kan sonradan vücuda geri aktarılırken, atık ürünler ise idrar yolu ile vücuttan atılıyor. Kanın temizlenmesi sırasında mineral ve tuzlardan oluşan tortular böbrek taşlarını oluşturabiliyor. Erkeklerde kadınlara oranla 3 kat daha yaygın olarak görülen bu rahatsızlık, tekrar eğilimi gösterebiliyor.

Böbrek taşlarının tedavisinde çoğu cerrahi yöntem kullanıldığını bildiren Bayındır İçerenköy Hastanesi Bevliye Birim Başkanı Prof. Dr. Tayfun Gürpınar, “Teknolojinin ilerlemesiyle böbrek taşı cerrahisinde birçok yardımsever yöntem geliştirildi. Üreterorenoskop cihazı ile kesi yapılmadan, yara izi olmadan büyük böbrek taşları deha çıkarılabilir” dedi.

üreterorenoskopik

Üreterorenoskopi yöntemi ile büyük taşlar deha çıkarılabilir

Böbrek taşının tedavisinde çoğu cerrahi ve cerrahi dışı yöntemler kullanıldığını belirten Prof. Dr. Tayfun Gürpınar, “Teknolojinin ilerlemesi, böbrek taşı cerrahisinde birçok faydalı yöntemin ortaya çıkmasını sağladı. Üreterorenoskop vücutta herhangi bir kesi yapılmadan, idrar yollarından girilerek böbreğin idrarı toplayan kısmını ve idrarı böbrekten mesaneye içeren organ olan üreterin içini gösteren bir endoskopik cihazdır. Operasyonda taşın yerine ve özelliklerine uygun üreterorenoskop kullanılıyor.

Üreter ya da böbrekteki taşlara ulaşılıp, taşlar lazer cihazı ile toz haline getiriliyor ya da parçalara ayrılıyor, taş basketleri ve yakalama cihazları ile beden dışına alınıyor. Lazer teknolojisindeki gelişmeler ile de fazla sert taşların bile vücut içerisinde güvenli bir şekilde kırılması sağlanıyor. Yapılan işleme emrindeki olarak bir takım operasyonlardan sonradan hastalara geçici stentler (double J stent) takılıyor. Bu stentler taş parçalarının düşmesini kolaylaştırarak, böbrek fonksiyonlarının korunmasını ve işlem sahasının iyileşmesini sağlıyor” dedi.

üreterorenoskopik

üreterorenoskopik

Flexible üreteroskopi yönteminin avantajları

Üreterorenoskopi ile üreter taşlarının tedavisinde yüksek başarı oranları laf konusudur diyen Gürpınar, “ESWL (beden dışından şok dalgası ile taş kırma cihazı) yöntemi ile kıyaslandığında üreterorenoskopi daha kısa süreli bir tedavi ve yüksek taştan temizlenme oranları sunuyor. Fleksibl üreterorenoskoplar bükülebilir özellikleri ile böbrek içerisindeki tüm taşlara ulaşmayı olası kılıyor. Taş volümünün çok pozitif olduğu olgularda üreterorenoskopi perkütan renal cerrahi ile birlikte de uygulanabiliyor” dedi.

Önerilen Yazı  Basura Ne İyi Gelir? Basur İçin Bitkisel Reçeteler 
üreterorenoskopik

Hangi hastalara uygulanır

Taşların tedavisinde taşın sertliği büyüklüğü, yeri ve hastaya ait özellikler tedavi başarısını etkileyen en önemli faktördür diyen Prof. Dr. Tayfun Gürpınar,Üreterorenoskop yöntemi gebelerde, çocuklarda, fazla obez hastalarda, kanama diatezli ya da böbrek anomalisi olan hastalarda da başarı ile kullanılmaktadır. Düşük dereceli ve yüzeyel üriner sistem tümörleri de üreterorenoskopi ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Üreterorenoskopi sonrası hastanede kalış süresi kısadır, bu operasyonda karoser bütünlüğü korunur ve hasta olağan yaşamına süratle döner” diye konuştu.

Yazar Hakkında

kadinbilgiler.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup bir çok konu hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesi.

Yorum Yap