1. Ana Sayfa
  2. Anne ve Çocuk

Çocukların yarıyıl tatilini verimli ayla getirecek öneriler

Çocukların yarıyıl tatilini verimli ayla getirecek öneriler
0

Yarıyıl tatili

Pandemi koşullarından dolayı uzun süredir dijital ortamda devam eden eğitim öğretime sömestr sebebiyle ara verildi. Eğitim öğretimin dijital ortama kayması öğrencilerin alışkanlıklarının değişmesine, öğrencilerin normalden artı bilgisayar başında vakit geçirmesine niçin oldu. 3 hafta sürecek yarıyıl tatilinde ise öğrencilerin bilgisayar ve televizyon başında çok artı süre geçirmemeleri öneriliyor. Uzmanlar bunun yanına bedensel aktivite ve sosyalleşmenin ağırlık taşıdığına muhabere ediyor.

Sosyalleşmek manâlı

Öğrencilerin sömestr tatilini verimli bir şekilde geçirmeleri konusunda açıklamalarda yer alan Mektep Öncesi ve İlkokul Eğitimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Işık Halkası Güneş, öğrencilerin gerekli tedbirleri alarak sosyalleşmesinin yük taşıdığını söyledi. bununla birlikte yarıyıl tatilinde öğrencilerin fiziki aktivitelere yönelmesi ve salgın tedbirlerine uyarak öğrencilerin arkadaşlarıyla görüşmesi de faydalı olabileceğine uyarı çekti.

Yarıyıl tatilinde öğrencilerin verimli vakit geçirmelerine ilişkin önerilerini paylaşan Güneş, ”3 haftalık uzun bir tatile başlıyoruz. Öğrenciler uzun süredir ekran karşısında eğitimlerine devam ediyordu. Dolayısıyla bu tatilde en önemli öncelik somut aktivite ve dışında bulunmak olacak. Kış mevsiminde soğuk hava şartları olsa da zorunlu önlemler alınarak pandemi kurallarına uyularak itinalı bir şekilde dıştan olunmalı.

Ufak yaş gruplarındaki öğrencilerin birbirleriyle sosyalleşme ihtiyaçları var. Pandemi nedeniyle öğrenciler arkadaşlarından uzaktan kaldılar. Pandemi kurallarına uyarak dışında öğrencileri arkadaşlarıyla görüştürebilirsek üstünlük sağlayacaktır. Büyük yaş grubu öğrenciler ise birinci dönemde öğrendikleri konuları yeniden etmeliler. Pekiştirme amaçlı ödevler yapmalılar. Natürel fakat onlarda gerekli tedbirlere uyarak sosyal olmalılar.

Yarıyıl Tatili tatilinde kitaplardan uzak kalmamak gerekiyor. Kitap, çocukların kendilerini geliştirmeleri açısından inanılmaz bir araçtır. Okuma ve öğrenme becerilerine kayda değer katkısı oluyor” ifadelerini kullandı.

“Çocukların canlarının da sıkılmasına müsade verelim”

Yarıyıl tatilinde ebeveynlere devir düştüğünü söyleyen Ülkü Güneş, Ebeveynler, çocuklarıyla sıkça süre geçirmeliler. Sürekli çocukların zamanını sıralamak yerine onları hür bırakmalılar. Çocukların canlarının da sıkılmasına izin verelim. can sıkıntısı çocuğun kendini keşfetmesi açısından kayda değer bir yoldur.

Önerilen Yazı  Bebeklerde nörolojik sorunlar doğmadan önlenebilir

Pandemi sebebiyle eğitim öğretim ekran karşısında olduğu için ekrana maruz kalma süreleri uzadı. Çocuklarımıza kesintisiz bilgisayar başında oldukları, televizyon aleyhinde oldukları bir tatil önermiyoruz. Çocuklarımız sadece tüketici oldukları etkinliklerle değil üretici etkinliklerle meşgul olmalılar.” dedi.

Yazar Hakkında

kadinbilgiler.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup bir çok konu hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesi.

Yorum Yap